جشنواره محصولات جا کلیدی ، قاب سوییچ ، کلاه تابستانی و زمستانی به مدت 30 روز تا پایان آبان ماه ...!!!!!!!

تاثیر فیلتر هوا بر عملکرد خودرو ؟

جلو پنجره تیگو 5
پیشنهاد شگفت انگیز
300,000 تومان 190,000 تومان

فرصت باقیمانده برای این پیشنهاد
ضد یخ و ضد جوش Nanozax
پیشنهاد شگفت انگیز
80,500 تومان 40,000 تومان

فرصت باقیمانده برای این پیشنهاد
فلش مموری BMW
پیشنهاد شگفت انگیز
120,000 تومان 98,000 تومان

فرصت باقیمانده برای این پیشنهاد
فلش مموری بنز
پیشنهاد شگفت انگیز
120,000 تومان 98,000 تومان

فرصت باقیمانده برای این پیشنهاد
فلش مموری تویوتا
پیشنهاد شگفت انگیز
110,000 تومان 90,000 تومان

فرصت باقیمانده برای این پیشنهاد
فلش مموری پورشه
پیشنهاد شگفت انگیز
120,000 تومان 98,000 تومان

فرصت باقیمانده برای این پیشنهاد
ژل تمییز کننده
پیشنهاد شگفت انگیز
60,000 تومان 40,000 تومان

فرصت باقیمانده برای این پیشنهاد
کلاه زمستانی BENZ
پیشنهاد شگفت انگیز
98,000 تومان 85,000 تومان

فرصت باقیمانده برای این پیشنهاد
پشتیبانی 0 نظرات

فیلتر هوا، یکی از بخش های مهم هوا رسانی به پیشرانه است که بر عملکرد کلی تاثیر می گذارد.افرادی که بدنبال افزایش عملکرد خودرو با هزینه های ناچیز هستند، معمولا در اولین قدم نمونه های افترمارکت و سفارشی قطعات را خریداری می کنند.

فیلتر هوای گران‌قیمت برندهای مختلف تیونینگ و افترمارکت در بازار دیده می‌شوند؛ اما آیا نمونه‌های گران‌تر در افزایش قدرت و عملکرد خودرو اثرگذارند؟ 

در بازار جهانی، انواع برندهای شناخته‌ شده و تازه‌ وارد نمونه‌های مختلف فیلتر هوا با ادعای افزایش قدرت و شتاب خودرو عرضه می‌کنند. اما واقعاً تعویض فیلتر هوای کارخانه‌ای خودرو با مدل افتر مارکت، بر عملکرد فنی خودرو تأثیرگذار است؟ کانال یوتیوب «مهندسی به زبان ساده» یا Engineering Explained، برای دریافت پاسخ این سؤال، آزمایش جالبی انجام داده است که در این مطلب آن را با شما مخاطبان عزیز مایکت کار به اشتراک می‌گذاریم.

در این آزمایش،از خودروی ژاپنی سوبارو کراس‌ ترک (Crosstrek) استفاده شده است. برای راستی‌ آزمایی تبلیغات شرکت‌های تولیدکننده‌ی فیلترهای هوای افزایش قدرت با استفاده از دستگاه نیروسنج یا اصطلاحاً داینومتر (Dynamometer) و تست سرعت‌گیری در سرعت‌های مختلف (هر کدام سه مرتبه)، قدرت و عملکرد خودرو با چند نوع فیلتر هوا بررسی می‌شود.  برای مقایسه تأثیر فیلتر هوا در عملکرد خودرو، چهار نمونه نصب می‌شود؛ فیلتر هوای کارخانه‌ای با کارکرد حدود ۱۰ هزار کیلومتر، نمونه‌ی کارخانه‌ای صفر کیلومتر، فیلتر هوای افترمارکت ارزان‌ قیمت و نمونه‌ی افترمارکت افزایش قدرت حرفه‌ای گران‌ قیمت از برند آمریکایی K & N.

باید در نظر داشت که تعویض فیلتر هوا با نمونه‌های گران‌تر به عملکرد آن در هوارسانی به پیشرانه مربوط است؛ درواقع به دو دلیل کیفیت بهتر در هوارسانی و ایجاد نکردن مانع بیشتر برای رسیدن هوا به پیشرانه، فیلتر هوا می‌تواند در عملکرد کلی خودرو تأثیر بسیار محسوسی ایجاد کند. برای شروع آزمایش، ابتدا آزمون داینو خودرو با فیلتر هوای کارکرده انجام می‌شود تا معیار مقایسه وجود داشته باشد. سوبارو کراس‌ترک با فیلتر هوای کارکرده تا حدود ۱۰ هزار کیلومتر، ۱۵۸.۲۵ اسب بخار قدرت و ۱۸۶.۰۸ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. با توجه به این اعداد و مشخصات رسمی ۱۴۸ اسب بخار قدرت و ۱۹۷ نیوتن‌متر گشتاور سوبارو کراس‌ترک، نیروسنج چندان دقیق به‌ نظر نمی‌رسد اما با مقایسه‌ی نتایج هر آزمایش، این مشکل برطرف خواهد شد. در واقع خروجی خام داینو چندان مهم نیست، بلکه باید به تغییرات عملکردی خودرو پس از تغییرات و تیونینگ توجه شود.

در مرحله‌ی بعدی، عملکرد خودرو با فیلتر هوای صفر کیلومتر کارخانه‌ای بررسی می‌شود؛ قدرت ۱۶۰.۱۰ اسب بخار و گشتاور ۱۸۶.۳۳ نیوتن‌متر حاصل تست داینو است که سوبارو کراس‌ترک با فیلتر کارخانه‌ای جدید، ۱.۸ درصد قدرت و ۰.۲ درصد گشتاور بیشتری در مقایسه با فیلتر کارکرده تولید می‌کند. البته اگر میانیگین سه‌بار تست داینو را در نظر بگیریم، تفاوت فیلتر جدید و کارکرده چندان قابل‌توجه نیست. اما در تست فیلتر هوای افترمارکت ارزان‌ قیمت، قدرت به ۱۶۳.۳۲ اسب بخار و گشتاور هم به ۱۹۰.۹۲ نیوتن‌متر افزایش پیدا می‌کند؛ در مقایسه با فیلتر هوای کارکرده، افزایش قدرت و گشتاور به‌ترتیب برابر ۳.۲ و ۳.۴ درصد است. اما تأثیر فیلتر هوای افترمارکت حرفه‌ای گران‌قیمت چگونه است؟ با توجه به افزایش قدرت و گشتاور به ۱۶۴.۴۲ اسب بخار و ۱۹۳.۲۴ نیوتن‌متر، فیلتر هوای K & N بهترین عملکرد را نشان می‌دهد. برای مقایسه با عملکرد فیلتر کارکرده، نمونه‌ی K & N در قدرت و گشتاور خودرو ۴.۳ و ۵.۱ درصد افزایش را ممکن می‌کند.

عملکرد بهتر فیلتر هوای گران‌قیمت در تست داینو مشخص شد؛ اما در آزمایش سرعت‌گیری دو حالت سرعت حدودی ۳۰ تا ۱۰۰ و ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت چگونه خواهد بود؟‌ نتیجه‌ی آزمایش‌ سرعت‌گیری به ‌صورت زیر است.

  • فیلتر هوای کارخانه‌ای کارکرده؛ ۳۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۸.۹۶ ثانیه – ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۳.۵۹ ثانیه
  • فیلتر هوای کارخانه‌‎‌ای صفرکیلومتر؛ ۳۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۹.۰۱ ثانیه – ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۳.۶۱ ثانیه (۰.۵۶ درصد کاهش عملکرد در مقایسه با فیلتر کارکرده)
  • فیلتر هوای افترمارکت ارزان‌قیمت؛ ۳۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۸.۹۱ ثانیه – ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۳.۵۶ ثانیه (۱.۲ درصد افزایش عملکرد از فیلتر کارخانه‌ای صفر کیلومتر)
  • فیلتر هوای افتر مارکت افزایش قدرت حرفه‌ای؛ ۳۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۸.۸۱ ثانیه – ۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۳.۴۹ ثانیه (۳.۲ درصد افزایش عملکرد در برابر فیلتر کارخانه‌ای صفر کیلومتر)

 مشخص است، فیلتر هوای K & N بهترین عملکرد را نشان می‌دهد. شاید باید پرسید، چرا بهترین قطعات در خودروها به‌صورت کارخانه‌ای نصب نمی‌شوند؟ درواقع خودروسازان باتوجه به تعادل هزینه و عملکرد خودرو، مناسب‌ترین قطعات را انتخاب می‌کنند. از طرفی، فیلتر هوای افزایش قدرت K & N با قیمت ۵۰ دلار عرضه می‌شود؛ این قیمت، ارزش چند اسب بخار بیشتر را در یک خودروی خانوادگی دارد، اما می‌تواند منجر به افزایش مصرف سوخت شود. البته باید درنظر گرفت که برخی نمونه‌های فیلتر هوا، با قابلیت شتستشو و استفاده‌ی مجدد همراه هستند که در نتیجه‌ی آن، طول عمر بیشتری نسبت به فیلترهوای استاندارد، ارائه می‌کنند.

 

 
 

ارسال یک نظر

کالا در حال حاضر موجود نمیباشد.ایمیل خود را وارد نمایید، زمانی که کالا در دسترس باشد به شما اطلاع میدهیم.