نقش گرانی خودرو در بازار ایران به عواملی مختلفی بستگی دارد که باید جهت این معضل بزرگ پیشگیری هایی انجام شود.

 

 

یکی از دلایل گرانی خودرو فضای مجازی ، دست به دست شدن قیمت ها در این فضا و همچنین واسطه های نو پا بدون هیچگونه علم و اطلاعات اقتصادی ریشه این گرانی را سیراب می کنند.

با توجه به شرایط اینترنت ایران و سیستم فیلترینگ ، بعضی از اپلیکیشن ها که دسترسی راحتی را برای عموم ایجاد کرده اند ، در گرانی خودرو بی تاثیر نبوده اند.

 

اپلیکیشن های دیوار ، شیپور ، باما در این رابطه موازات گرانی خودرو حرکت کرده اند و در گذشته عدم دسترسی کاربران به قیمت از طرف پلیس فتا به آنها داده شد که در ثابت ماندن قیمت ها بی تاثیر نبود.

 

این خرده گرفتن ها از سیستم نظارتی اشتباه نبوده و می بایست تاثیر جدی این اپلیکیشن ها در اقتصاد مردم بوسیله کارشناسان متخصص خودرو ، اقتصادان های بازار ، مشاوران بازار نقل انتقال و حتی پلیس راهور بررسی گردد و به یک اجماع برسند.

 

نمی توان به مردم در بورس خودرو واگذار کرد و رانت 200 الی 300 میلیونی را به بازار تحمیل کرد و می بایست بر عدم تصمیم گیری درست در این زمینه در دولت اذعان داشت.

 

شرکت های خودروسازی هر چقدر بر طبل گرانی بکوبند در مقابل آن فضای مجازی باعث جو سازی در این زمینه خواهد شد.

اگر مثالی بزنیم که امروز فلان شرکت خودرو یک مدل از خودرو را گران خواهد کرد ، هنوز به تصویب نرسیده در تمامی اپلیکیشن ها قیمت ها تغییر میکند ..!!!!

کاملا دلالان در این فضا دست به نقد بوده اند ، میتوان به جرات بیان کرد که شاخص نفت در دنیا چنین لحظه ای تکان نمی خورد ..!!!

 

اینگونه موج سواری ها برای هیچ یک از مردم عزیز کشورمان مناسب نبوده و باید با یک قانون سخت از این دلالی ها جلوگیری کنیم.

با توجه به سیستم مالیات بر درآمد خودرو که توسط دولت برای اشخاص حقیقی که خودروهای لوکس که بدون تامل ثبت گردید ، چگونه محاسباتی انجام پذیرفت که باید این قانون در نظام مالیاتی ثبت گردد ، آیا تا به حال مصوبه فقط به مجلس برده اند و تصویب کرده اند ؟

نباید ابتدا زمینه های مشکل تورم خودرو را بررسی کرد و با تمامی کارشناسان تامل و تحقیق شود .

حال بر میگردیم و به بحث داغ اپلیکیشن ها میرسیم که این شرکت ها از تورم نیز جا نمانده اند.

ورود کاربران به این سیستم ها و تب داغ واسطه گری ، پول هنگفتی را به جیب این شرکت ها کرده است ، مخصوصا سایت دیوار پر مخاطب... 

خیلی از مشتریان ما که توسط این شرکت ها پیشه ای برای خود دست و پا کرده اند ، در نشست ها ، تماس ها ، جلسات به تعرفه نا متعارف و گرانی ماهانه این شرکت ها میگویند.

سایت دیوار از ابتدا سال اگهی های خود را که با قیمت 20 هزار تومان شروع گردید تا اکنون به مبلغ 45 هزار تومان افزایش داده است.

قیمت تمدید اگهی خود را از 200 تومان به 5000 تومان نیز افزایش داده است و هر چقدر بخواهیم از هزینه ها فضای مجازی جز سود 100 درصد چیزی نمی یابیم و این عرایض را بگوییم که میبایست در اعتلای فضای مجازی بر حقوق دیگران احترام بگذاریم .

امیدواریم به کمک یکدیگر بتوانیم اقتصاد مناسب و پویا داشته باشیم و مطمین هستیم که با افزایش انواع قیمت ها مردم طبقه متوسط به پایین چیزی جز فقر و تنگدستی چیزی عایدشان نخواهد شد