در سال‌ های نه چندان دور کروز کنترل تطبیقی تنها در ساخته‌های لوکس خودروسازانی چون مرسدس بنز و ب‌ام‌و دیده می‌شد،درباره کروز کنترل های معمولی و تطبیقی و نقاط قوت و ضعف با مطلب زیر همراه ما باشید...

کروز کنترل های معمولی و تطبیقی و نقاط قوت و ضعف

کروز کنترل

نقش کروز کنترل

اما این تکنولوژی که از حسگرها و در برخی موارد از دوربین‌ها برای تنظیم سرعت خودرو بر پایه‌ی سرعت خودروی جلویی استفاده می‌کند در خودروهای ارزان‌ قیمت‌تر نیز بکار رفته است.

به نظر می‌رسد این سیستم نیز روندی مشابه کمربندهای ایمنی و CD پلیرها را طی می‌کند و در آینده در اکثر خودروها دیده خواهد شد. حتی این سیستم در تویوتا C-HR مدل 2018 که بهای آغازین 22500 دلاری دارد به‌ صورت استاندارد نصب شده است.

 

کروز کنترل های معمولی و تطبیقی

کنترل خودرو با کروز تنها کافی نیست

البته باید گفت این سیستم‌ها بدون خطا و نقص نیستند. در حالی‌ که سیستم‌های معمولی تنها کنترل پدال گاز را در اختیار دارند، سیستم‌های تطبیقی از حسگرها و دوربین‌ها برای کنترل ترکیبی از گاز و ترمز استفاده می‌کنند.

یکی از نشانه‌های رانندگی، کنترل خودرو است. چشم‌ پوشی از این کنترل و یا بخشی از آن می‌تواند مرعوب‌ کننده باشد. وقتی که خودرو سرعت خود را کم می‌کند قطعاً احساس غیر طبیعی به وجود می‌آید، مخصوصاً وقتی این کاهش سرعت ناگهانی باشد.

کروز کنترل های معمولی و تطبیقی

عجیب و غریب بودن کروز کنترل

استفاده از سیستم‌های کروز کنترل تطبیقی می‌تواند عجیب‌ و غریب نیز باشد. برای شروع باید گفت این سیستم‌ها استاندارد سازی نشده‌اند به این معنی که هر خودروساز تصمیم می‌گیرد تا میزان نزدیک شدن خودرو به خودروی جلویی را تعیین کند.

البته در اکثر مواقع این سیستم اجازه‌ی نزدیک شدن زیاد خودرو به وسیله جلویی را نمی‌دهد. جدای از این موضوع، سناریوی یاد شده می‌تواند برای خودروهای دیگر حاضر در مسیر نیز مشکل‌ساز باشد.

کروز کنترل

این حقیقت که سیستم‌های تطبیقی بر مبنای حسگرها کار می‌کنند باعث می‌شود که در شرایط بد جوی از کارایی حسگرها کاسته شود. هر آلودگی نظیر گل و لای یا یخ باعث می‌شود حسگرهای سیستم تطبیقی کار خود را انجام ندهد؛ 

اما مشکل بزرگ‌تر اینکه تا زمانی که حسگرها تمیز نشوند، اکثر خودروهای مجهز به این سیستم نخواهند توانست از کروز کنترل استفاده کنند.

کروز کنترل های تطبیقی

راه‌ حل، پیدا کردن سیستمی است که کار نسخه‌های مرسوم و تطبیقی را انجام دهد. چنین سیستمی که توانایی به‌کارگیری هم به عنوان کروز کنترل معمولی و هم کروز کنترل تطبیقی دارد را می‌توان در جیپ گرند چروکی 2017 یافت.

سیستم عادی به‌ صورت استاندارد در تمامی مدل‌های چروکی وجود دارد و البته کروز کنترل تطبیقی نیز در دسترس است؛ اما بجای آنکه سیستم تطبیقی جایگزین نسخه‌ی معمولی شود، در واقع به آن ملحق می‌شود و کنترل‌های جداگانه‌ای برای تمایز هر دو سیستم وجود دارد. راننده‌هایی که با استفاده از کروز کنترل تطبیقی راحت نیستند مجبور به استفاده از آن نبوده و البته کثیف بودن خودرو آن‌ها را مجبور نخواهد کرد که حسگرها را تمیز کرده یا اینکه کلاً استفاده از کروز کنترل را کنار بگذارند.

کروز کنترل های معمولی

اگرچه در سال‌های آینده سیستم‌های کروز کنترل تطبیقی در خودروهای بیشتری به‌ صورت استاندارد وجود خواهند داشت اما همان‌گونه که گفته شد این سیستم‌ها عالی نبوده و همین باعث می‌شود به فکر استفاده‌ی ترکیبی از کروز کنترل‌های مرسوم و تطبیقی بیفتیم.

این راه‌ حل می‌تواند در اکثر خودروها، از نمونه‌های ارزان‌ قیمت گرفته تا خودروهای لوکس بکار گرفته شود.

کروز کنترل های معمولی و تطبیقی