بخش دوم ـ کدهای خطا در خودروهای جدید

در قسمت قبلی این مقاله درباره انواع کدهای خطا، تعبیر آنها و نحوه ثبت شدن آنها صحبت کردیم. در این بخش درباره چراغ چک موتور، نحوه خواندن کدها و پاک کردن آنها توضیح خواهیم داد.

با رفع کدهای خطا در خودروهای جدید بیشتر آشنا شویم.

چراغ چک موتور چیست؟ 

چراغ چک موتور فقط به شما اطلاع می‌دهد که مشکلی مربوط به آلایندگی خودرو شناسایی شده است. این چراغ در مورد مشکلی که باعث ثبت کد خطا شده است، جدی یا جزئی‌ بودن مشکل، اقدامی که بعد از آن باید انجام دهید یا اینکه اگر مانند اکثر مردم روشن‌شدن چراغ را نادیده بگیرید چه اتفاقی ممکن است رخ دهد چیزی به شما نمی‌گوید.

اخطار چراغ موتور تمام مشکلات نیست! کدهای خطا را بهتر بشناسید

چراغ چک موتور یک چراغ اخطار جامع و فراگیر برای تمام مشکلات خودرو نیست. مشکلات جدی مانند بالارفتن بیش‌ از حد دمای موتور یا افت فشار روغن عموما باعث روشن‌شدن چراغ چک موتور نمی‌شوند اما چراغ‌های اخطار دیگر را روشن می‌کنند.
اخطار: اگر چراغ‌های اخطار دیگر مانند دمای آب موتور، فشار روغن یا چراغ‌های اخطار مربوط به شارژ باطری روشن باشند یا موتور خودروی شما کارکرد غیرعادی مانند صدای پت‌پت اگزوز، احتراق نامنظم، خاموش‌ شدن یا افت قدرت داشته باشد یا بو و صدای غیرعادی داشته باشد و دود کند آن را متوقف کنید. زیرا ممکن است یک مشکل جدی رخ داده باشد که اگر به رانندگی ادامه دهید منجر به ایجاد مشکلات اضافی یا تعمیر پر هزینه موتور شود.

نحوه خواندن کدهای خطا

تنها راه اطلاع از علت روشن‌ شدن چراغ چک این است که یک دستگاه عیب‌یاب به محل اتصال دستگاه OBD II در خودرو وصل کنید. سپس دستگاه عیب‌یاب کد یا کدهای خطایی که در سیستم ثبت شده است را نشان می‌دهد. اکثر دستگاه‌های عیب‌یاب علاوه‌ بر نشان‌دادن کد خطا در یک خط به توصیف یا تعریف آن می‌پردازند. برخی دستگاه‌های کدخوان ساده ممکن است فقط شماره کد خطا را به شما نشان دهند و هیچ توصیف یا تعریفی از آن ارائه نکنند.

پورت OBD II برای  کدهای خطا در خودروهای جدید

توجه: بدون دستگاه عیب‌یاب نمی‌توانید علت روشن‌شدن چراغ چک را شناسایی کنید. بااین‌حال در بعضی خودروها می‌توانید از طریق صفحه نمایش اطلاعات راننده به کدهای خطا دسترسی پیدا کنید. البته باید شیوه انجام این کار را بلد باشید.

اگر دستگاه عیب‌یاب ندارید بسیاری از فروشگاه‌های لوازم یدکی و حتی بعضی تعمیرگاه‌ها به صورت رایگان دستگاه را به خودروی شما متصل کرده و کدهای خطا را برای شما تعبیر می‌کنند. ولی اکثر تعمیرگاه‌ها و نمایندگی‌ها برای تشخیص عیب و تعبیر کدهای خطا معمولا یک مبلغ ثابتی از شما دریافت می‌کنند.

اگر در کامپیوتر خودروی شما کد خطا ثبت شده است باید چه کار کنید؟

شماره کدها را یادداشت کنید. تا زمانی‌که این اطلاعات را یادداشت نکردید کدهای خطا را پاک نکنید زیرا بعدا برای شناسایی مشکل به آنها نیاز خواهید داشت.
این کدها به شما اطلاع می‌دهند که چه سنسورها یا دستگاه‌هایی با مشکل مواجه شده‌اند. اگر دستگاه عیب‌یاب درباره کد ثبت‌شده توضیحی ارائه نداد باید از هر منبع ممکن مانند اینترنت یا دفترچه تعمیرات خودرو معنای آن را پیدا کنید.

نحوه پاک‌کردن کدهای خطا

بهترین و مطمئن‌ترین راه برای پاک‌کردن کدهای خطا استفاده از یک دستگاه عیب‌یاب است. این دستگاه با کامپیوتر خودرو ارتباط برقرار می‌کند و به آن فرمان پاک‌کردن کدها را صادر می‌کند و در هیچ‌ یک از تنظیمات ذخیره‌شده در حافظه کامپیوتر که برای حفظ کارکرد عادی خودرو الزامی است تغییری ایجاد نمی‌کند.

بدترین روش برای پاک‌کردن کدهای خطا قطع اتصال کابل باطری است. در اکثر خودروهای قدیمی‌تر که قبل از سال 1996 تولید شده‌اند با کشیدن کابل باطری حتی به مدت چند ثانیه یا در آوردن فیوز برق کامپیوتر خودرو کدهای خطا پاک می‌شوند ولی همراه با آن تمام تنظیمات دیگری که به مرور زمان در حافظه کامپیوتر خودرو ذخیره شده‌اند نیز پاک می‌شوند.

دستگاه کدخوان ارزان قیمت OBD II

احتیاط: کشیدن کابل باطری برای پاک‌ کردن کدهای خطا در بسیاری از خودروهای مدل 2006 و جدیدتر ایده خوبی نیست زیرا باعث می‌شود تنظیمات حیاتی از حافظه کامپیوتر خودرو پاک شود. که در کارکرد گیربکس اتوماتیک، سیستم تهویه مطبوع و موارد دیگر تاثیر منفی می‌گذارد. .این مشکل به شیوه‌های خاص ذخیره مجدد اطلاعات در حافظه کامپیوتر توسط دستگاه عیب‌یاب سازنده خودرو یا دستگاه عیب‌یاب پیشرفته نیاز است .

توجه: پاک‌کردن کدهای خطا با دستگاه عیب‌یاب یا با کشیدن کابل باطری تمام مواردی که سیستم OBD بر آنها نظارت دارد را به حالت صفر برمی‌گرداند، یعنی خودروی شما تا زمانی‌ که تمام این موارد اجرا و کامل نشوند یا به عبارتی سیستم آماده نشود مورد تایید آزمایش آلایندگی توسط دستگاه عیب‌یاب OBD قرار نمی‌گیرد.

برای مطالعه بخش اول این مقاله به این لینک مراجعه کنید.