بررسی معایب و محاسن چانگان CS35

 

 

برخی از هموطنان عزیزمان معتقدند که چانگان CS35 در بازه قیمتی اش یکی از بهترین کراس اوور های چینی موجود در ایران است، همین امر هم باعث شد که امروز با بررسی محاسن و معایب چانگان CS35 با شما عزیزان همراه باشیم، محصولی که توسط کمپانی چانگان طراحی و عرضه شده است، گروه خودروسازی چانگان در سال ۱۹۶۲ میلادی و در شهری با نام چونگ کینگ تاسیس شده، (شهر مذکور در غرب چین قرار دارد ).

 

این خودروساز چینی در زمینه های گوناگونی چون توسعه، طراحی، ساخت و فروش خودروهای سواری و تجاری فعالیت گسترده ای دارد، چانگان که همواره به تولید و عرضه خودروهای تجاری و سواری مشغول است محصولات مذکور را تحت برند چانا و چانگان ارائه می دهد، همان طور که می دانید هر کدام از کمپانی های چینی با یک برند مطرح جهانی همکاری تنگاتنگی را دارد، (به طور مثال برلیانس با بی ام و همکاری دارد).

در همین راستا چانگان هم از این قاعده مستثنا نیست و همکاری تنگاتنگی را با فورد، گروه اروپایی PSA، سوزوکی و مزدا دارد،این خودروساز محصولات کمپانی های مذکور را برای عرضه در چین می سازد، از بین خودروسازان چینی چانگان در رتبه چهارم قرار دارد، طبق اطلاعات و آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۲ این خودروساز با تولید ۱٫۹ میلیون خودرو در سال از لحاظ حجم ساخت در جایگاه چهارم قرار گرفته است و این روند تاکنون هم ادامه داشته است.

 

چانگان CS35

چانگان CS35 برای بار اول به شکل کانسپت در سال ۲۰۱۱ در نمایشگاه خودروی فرانکفورت ۲۰۱۱ رونمایی شد، این محصول کراس اوور که نخستین خودروی شاسی بلند گروه خودروسازی چانگان می باشد پس از این رونمایی در قالب کانسپت در سال بعد در نمایشگاه خودرویی پکن ۲۰۱۲ به شکل تجاری رونمایی شد، پس از آن هم در ماه اکتبر همان سال به شکل کامل راهی بازار چین شد، در سالیان گذشته مردم جهان نگاه خاصی را به کلاس خودرویی شاسی بلند داشته اند و در ایران هم این امر به شدت در حال شکل گیری است، به نوعی که مردم ایران علاقه خاصی به این کلاس خودرویی دارند، از طرفی هم با توجه به اینکه چانگان CS35 نخستین محصول شاسی بلند چانگان است.

لذا این خودروساز غرب چین نگاه ویژه ای را به این محصول داشته است در همین راستا هم سایپا برای جذب بازار داخل، همکاری های خوبی را با چانگان شروع کرده است، به شکلی که تا چندی پیش قرار بود یکی از محصولات چانگان را جایگزین پراید کند که در نهایت این امر محقق نشد و رنو کویید جانشین پراید خواهد شد، اما هم اکنون شاهد عرضه چانگان CS35 به وسیله ی سایپا در ایران هستیم.

سایپا برای عقب نماندن از بازار شاسی بلند ها، شروع به ساخت داخلی و عرضه چانگان CS35 کرد، این شاسی بلند در سایپا کاشان تولید می شود. (هرچند در ابتدای کار نخست در چین ساخته و سپس راهی ایران می شد.) حال پس از بیان کلیات، اکنون نوبت به بررسی محاسن و معایب چانگان CS35 از نگاه خریداران رسیده است.

 

بررسی معایب و محاسن چانگان CS35        بررسی معایب و محاسن چانگان CS35

 

بررسی معایب و محاسن چانگان 

۱-متناسب نبودن جثه و موتور:

از مهمترین معایب چانگان CS35 می توان به موتور آن اشاره کرد،  این خودروی تک دیفرانسیل است و با توجه به بازه قیمتیش این امر عیب محسوب نمی شود، لذا برای متوجه شدن ایراد موتور ابتدا به بیان مشخصات فنی این خودرو خواهیم پرداخت:

این خودرو به نوعی توسعه یافته خودروی سدان چانگان EADO می باشد، در اکتبر سال ۲۰۱۲ میلادی که عرضه چانگان CS35 توسط چانگان استارت خورد، این محصول فقط با پیشرانه ۱٫۶ لیتری و در دو نسخه اتومات و دستی عرضه می شد، ولی پس از دو سال، شاهد بیشتر شدن امکان انتخاب در بخش پیشرانه از سوی سازنده بودیم و از آن پس هم امکان سفارش پیشرانه با حجم ۱٫۵ لیتری هم میسر شد.

پیشرانه جدید ۱٫۵ لیتری فقط با مدل دستی عرضه می شد و امکان سفارش مدل اتومات نبود، اما در ایران خبری از پیشرانه ۱٫۵ لیتری دستی نیست و در کشور ایران کمپانی سایپا، چانگان CS35 را فقط با پیشرانه ی ۱٫۶ لیتری ارائه می دهد، این پیشرانه ی ۴ سیلندری دارای ۱۶ سوپاپ است (عملکرد سوپاپ ها هم به وسیله ی سیستم DVVT قابل تنظیم است.) و قادر به تولید ۱۲۳ اسب بخار قدرت در دور موتور ۶۰۰۰ دور در دقیقه می باشد.

 

بررسی معایب و محاسن چانگان CS35

 

معایب چانگان CS35

اما آن چیزی که باعث شده این بخش را جز معایب چانگان CS35 قرار دهیم عدم تناسب پیشرانه با وزن خودرو است، امری که باعث کندی خودرو مذکور می شود، چرا که شتاب صفر تا صد مدل اتومات چانگان CS35 طبق آمار رسمی ۱۴٫۰۶ ثانیه است که این مقدار بسیار ناامید کننده می باشد، حداکثر سرعت چانگان CS35 اتومات هم ۱۸۰ کیلومتر در ساعت است.

این اعداد در مدل دستی کمی بهتر است و ما شاهد شتاب بهتر در آن هستیم، بی تردید در مسیرهای شیب دار پیشرانه چانگان CS35 دارنده خود را مایوس می کند و فقط می توان از این خودرو در مسیرهای شهری انتظار معقولی را داشت.

 

بررسی معایب و محاسن چانگان CS35

 

بررسی معایب و محاسن چانگان CS35

 

۲-فضای کم کابین:

از دیگر معایب چانگان CS35 به اعتقاد دارندگان آن، می توان به فضای کم کابین به خصوص ارتفاع کم سقف اشاره کرد، این بخش زمانی مهمتر می شود که ما شاهد یک خودروی شاسی بلند هستیم و بی شک این امر در چانگان CS35 کمی دلسرد کننده است، لذا اگر دارای خانواده پر جمعیتی هستید باید بگویم که نباید به فضای کابین چانگان CS35 به چشم یک شاسی بلند شهری با فضای کافی نگاه کنید.

۳-جنس کابین:

از دیگر معایب چانگان CS35 باید به جنس کابین اشاره کرد که بی شک عیب چندان مهمی به حساب نمی آید چرا که در این بازه قیمتی این بخش امری عادی شده است، اهمیت این عیب وقتی کمتر می شود که ما شاهد طراحی مناسبی در بخش کابین چانگان CS35 هستیم.

 

 

۴-تعویض دنده در مدل دستی:

متاسفانه از دیگر معایب چانگان CS35 باید به تاخیر در تعویض دنده اشاره کرد، بخش مذکور توسط برخی از دارندگان این محصول به نگارنده گزارش شده است، آن ها معتقدند که عیب مذکور باعث کم شدن (قابل لمس) عملکرد حرکتی خودرو می گردد.

خب این هم از معایب چانگان CS35 در ادامه با محاسن چانگان CS35 با شما همراهیم…

 

محاسن چانگان CS35

 

۱-طراحی:

بی شک طراحی یک خودرو در کنار داشتن اصالت از مهمترین محاسن یک خودرو به شمار می آید، هر چند طراحی یک خودرو بیشتر یک امر سلیقه ای به شمار می آید اما در کل به روز بودن و استاندارد بودن طراحی هم امری مهم است و رعایت و یا عدم رعایت آن می تواند باعث بالا رفتن و یا پایین آمدن ارزش خرید آن محصول شود.

در خصوص طراحی چانگان CS35 باید گفت که مهندسین و مسئولین این گروه خودروسازی دقت زیادی را برای طراحی چانگان سی اس ۳۵ انجام داده اند به نحوی که طبق ادعای سازنده طراحی این خودرو به وسیله ی طراح ایتالیایی با نام لوچیانو دی‌امبروزیو صورت گرفته است که این موضوع باعث این شده که این خودرو را جز زیباترین شاسی بلند های چینی موجود در بازار ایران به شمار بیاوریم.

 

جذابیت های طراحی بدنه چانگان CS35 

طراحی چانگان CS35 به واسطه ی خطوط بدنه اش دارای جذابیت است چرا که این خطوط باعث ایجاد ظاهر عضلانی برای این شاسی بلند شهری شده است، به نوعی این طراحی به روز و معقول در بخش کابین هم مشاهده می شود و ما شاهد طراحی خوبی در این بخش هستیم، به اعتقاد خیلی از کارشناسان کابین چانگان سی اس۳۵ شباهت غیر قابل انکاری به محصولات فورد دارد موارد زیر باعث ایجاد این شباهت شده است:

  • ۲ عدد کانال بزرگ برای تهویه ی هوا که در بخش وسط کنسول قرار دارد.
  • غربیلک فرمان که شباهت زیادی به محصولات فورد دارد.

 

 

محاسن چانگان CS35

صندلی محصولات تولید داخل ، چانگان سی اس۳۵ فقط در نسخه اتومات دارای روکش چرم است و بسیار خوب از رنگ قرمز و مشکی در آن استفاده شده است، که همین امر باعث اسپورت شدن کابین شده است، در انتها لازم است که مجدد تکرار کنم که جنس کابین چانگان سی اس۳۵ و فضای کم دو ایراد این خودرو در بخش کابین است.

 

۲-ایمنی معقول:

چانگان CS35 در بخش ایمنی دارای امکانات مناسبی می باشد، این خودرو در تست ایمنی موسسه چینی CNCAP شرکت کرده است و موفق به کسب ۴ ستاره ایمنی در این تست شده است، این خودرو در مدل دستی دارای ۲ کیسه هوا و در مدل اتومات دارای ۴ کیسه هوا می باشد، از دیگر امکانات ایمنی چانگان سی اس۳۵ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سیستم ترمز ضد قفل ABS
  • سیستم ضد سرقت
  • سیستم کمکی ترمز BAS
  • قلاب‌های ISOFIX برای نصب صندلی‌های مخصوص کود
  • سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD
  • کمربندهای ایمنی تجهیز شده به سیستم پیش‌کشنده‌ که امکان تنظیم ارتفاع را دارد.

محاسن چانگان CS35

 

معایب و محاسن چانگان CS35

 

۳-مصرف سوخت:

در بخش معایب چانگان CS35 و در بیان مشخصات فنی گفته شد که میانگین مصرف سوخت نسخه دستی و اتومات چانگان CS35 در حدود ۶ تا ۷ ثانیه می باشد و این کمپانی از سال ۲۰۱۱ در تمامی محصولاتش از فناوری جدیدی با نام BLUECORE  بهره می برد لذا این خودروی شاسی بلند در این بخش عملکرد رضایت بخشی را دارد و مصرف سوخت را باید یکی از محاسن چانگان CS35 به حساب آورد.