آیا نشانه‌های هشدار دهنده استرس را می‌شناسید؟

در مطلب امروز برای رانندگان نگران و پریشان نشانه های هشدار دهنده استرس را به شما معرفی میکنیم در ادامه با ما همراه باشید...

موسسه رانندگان پیشرفته بریتانیا IAM توصیه‌هایی برای رانندگان نگران و پریشان‌ خاطر دارد. این توصیه‌ها با همکاری موسسه خیریه مستقل بِن تهیه شده‌اند.

این موسسه خیریه می‌گوید تأثیرات استرس در یک زمان یا در درازمدت آشکار می‌شود و این خبر خوبی نیست زیرا ما در زمان انجام کارهای مهمی همچون رانندگی باید تمرکز داشته باشیم. در ادامه شما را با توصیه‌های لازم برای زمانی که استرس داریم و می‌خواهیم رانندگی کنیم آشنا خواهیم کرد.

 

نشانه‌های هشداردهنده استرس

اول از همه اینکه ما نیاز داریم نشانه‌های هشدارآمیز استرس را بشناسیم. شاید شما یکی از این نشانه‌ها یا همه‌ی آن‌ها را حس کنید:

 • به آسانی با گفته‌ها و رفتارهای همکاران، دوستان و خانواده خشمگین و تحریک می‌شوید.
 • احساس پریشانی، فراموشی و عصبانیت دارید.
 • افکار مسابقه‌ای دارید.
 • قادر به خاموش کردن چیزی نیستید.
 • آرام و سرخورده و تو فکر هستید.
 • سیگار بیشتر می‌کشید، نوشیدنی‌های غیرمجاز می‌نوشید و یا دارو مصرف می‌کنید.
 • کشش عضلات
 • سردرد
 • احساس ناخوش‌احوالی
 • عدم خواب مناسب
 • اغلب اوقات مریض می‌شوید

 

آیا نشانه‌های هشدار دهنده استرس را می‌شناسید؟

 

خب در ادامه توصیه‌هایی را پیش از آنکه با حالت استرس پشت فرمان قرار بگیرید برای شما ذکر می‌کنیم:

کمی پیاده‌روی کوتاه داشته باشید تا هوای آزاد استنشاق کنید و از استرس‌های روزانه دور شوید.

تا زمانی که خونسرد نشده‌اید صبر کرده و سپس به سفر خود بپردازید. خود رانندگی می‌تواند کاری استرس‌زا باشد مخصوصاً اگر در ساعت‌های اوج ترافیک صورت بگیرد بنابراین اگر قبلاً استرس داشته باشید این موضوع اوضاع را بدتر خواهد کرد.

پیش از آنکه پشت فرمان قرار بگیرید تمرین‌های ذهنی انجام داده و نفس‌های عمیق بکشید. شما مجبور نیستید که حتماً به کلاس‌های مدیتیشن یا یوگا بروید بلکه هرکس به روش خود می‌تواند استرس و عصبانیت خود را کاهش دهد.

اگر به خاطر استرسی که دارید احساس مریضی داشته یا سردرد دارید مطمئن شوید که قبل از رانندگی احساس خوبی پیدا کرده‌اید. آب زیادی بنوشید و هوای تازه استنشاق کنید.

لیستی از موارد استرس‌زا تهیه کرده و دیر یا زود با آن‌ها روبرو شوید. گاهی اوقات نگرانی‌های خود را روی کاغذ نوشته و آن‌ها را دسته‌بندی کنید تا ذهنتان پاک شود.
آیا استرس باعث می‌شود به الکل، دارو یا نیکوتین وابستگی پیدا کنید؟

آگاه باشید که این موارد می‌توانند پیش از رانندگی در بدن شما باقی بمانند. اگر به چیزی اعتیاد دارید حتماً پیش از رانندگی از یک نفر دیگر کمک بگیرید.

اگر استرس باعث می‌شود که خواب مناسبی نداشته باشید پس با این وضع پشت فرمان قرار نگیرید و پیش از رانندگی از عدم خستگی خود مطمئن شوید. IAM توصیه می‌کند اگر احساس می‌کنید پشت فرمان خواب‌آلود هستید یک مکان امن پیدا کرده و خودرو را متوقف کنید. تحقیقات نشان می‌دهد حدود ۲۰ درصد تصادفات در جاده‌های اصلی به خاطر رانندگان خواب‌آلود است بنابراین در این حالت اصلاً رانندگی نکنید.

 

به فردی مورد اعتماد حس واقعی خود را بگویید. گاهی اوقات درد دل کردن با یک نفر درباره مشکلات می‌تواند باعث خالی شدن فرد شده و همچنین راه ‌حلی نیز برای مشکلات پیدا شود.