تالیسمان یا اوپتیما دوقلوهای جذاب!!!

بررسی و مقایسه سطح سواری دو قلوهای جذاب حاضر در بازار سدان‌ های متوسط ایران که می توان با قیمت ۲۵۰ تا ۲۷۵ میلیون تومان آنها را خرید

مدت زیادی از حضور تالیسمان به عنوان خودرو پرچم‌دار شرکت رنو در بازار ایران نمی‌‌گذارد که در همین مدت کوتاه، طلسم فرانسوی رنو موفق شده با نزدیک به ۱۰ هزار دستگاه فروش، یکی از نمادهای جدید بازار خودرو ایران باشد.

این خودرو که در بازار خود را با ۶ خودروی هیوندای سوناتا، تویوتا کمری ۲۰۱۶، هوندا آکورد ۲۰۱۵، پژو ۵۰۸، فولکس پاسات و البته کیا اپتیما رو در رو می‌بیند به لحاظ عملکرد فنی در بازار بهترین سطح ممکن را دارد.

 

تالیسمان پرچم دار شرکت رنو

 

تالیسمان یا اوپتیما

با این حال اغلب خریداران خودروهای کره‌ای عقیده دارند اپتیما محصول کیا می‌تواند در زمینه سواریف هندلینگ و شتاب در مقابل تالیسمان حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد. یکی از وب‌ سایت‌های خودرویی در یک ویدئوی جذاب این دو خودروی شهری را با هم مقایسه کرده که نتایج جالبی به همراه داشته است.

برای نمونه در بررسی اولیه از خودروها متوجه شده‌ایم هر دو اتومبیل با صندلی های راحت و دید نسبتاً مناسبشان وعده یک سواری خوب را به ما میدهند.

البته صندلی های جلوئی تالیسمان از نظر ارگونومی طراحی بهتری دارند اما در عوض روی صندلی های عقبی اپتیما میزبانی مناسب‌تری از سرنشینان صورت می‌پذیرد.

کیفیت سواری و لذت رانندگی با اپتیما و تالیسمان

در مورد کیفیت سواری و لذت رانندگی هم باید بگوئیم که هر دو نمره مناسبی را بدست می آورند اما با این حال نکات منفی هم دارند. مثلاً تالیسمان با وجود اینکه به کمک لاستیک های پهن، شاسی خوب و انواع سیستم های کنترل پایداری به خوبی به اسفالت چسبیده اما دلمان میخواست نمونه اروپایی مجهز به Control4 را در اختیار داشتیم تا تالیسمان همزمان با سواری قابل قبول، در مواجهه با دست اندازهای تیز تهران، عملکرد بهتری داشته و ضربات را به اتاق منتقل نکند.

اما در طرف دیگر اپتیما هم در خصوص نرمی و لذت رانندگی شاهکار چندانی نکرده و با وجود استفاده از سیستم تعلیق مستقل (مولتی لینک) در عقب، سواری بی نقصی در اختیارمان قرار نداده است. البته باید اعتراف کنیم که نسل جدید اپتیما از این حیث نسبت به نسل قبلی پیشرفت مناسبی داشته اما باز هم در مورد کیفیت سواری در پس رقیب فرانسوی‌اش قرار می‌گیرد.

نکته منفی دیگر اینکه فرمان اپتیما اطلاعات کمی از جاده (نسبت به رنو) در اختیار راننده قرار میدهد که برای رانندگی های پر سرعت و هیجان انگیز کمی دلسرد کننده است.

 

مقایسه توانایی های حرکتی این دوقلوهای جذاب

در مورد توانایی های حرکتی هم باید بگوئیم که در هنگام رانندگی عادی و بدور از تنش، هر دو اتومبیل شرایط مشابهی دارند و با واکنش های مناسب گیربکس و پدال گاز و همچنین عملکرد قابل اعتماد ترمز تالیسمان، لبخند رضایت را بر لبان راننده جاری می‌سازند گرچ فاصله این دو خودرو زیاد نیست.

وقتی شرایط را کمی به حالت مسابقه ای نزدیک تر کنیم این تالیسمان است که با اسب و گشتاور بالاتر لذت بیشتری از فشردن پدال گاز به ما هدیه می‌دهد و پیروز رقابت است.

بی‌شک عملکرد گیربکس ۷ سرعته دو کلاچه تالیسمان عامل اصلی برتری رنو بر کیا در این کارزار سخت بوده است.