مرسدس به دنبال حذف گیربکس دستی

احتمالاً تاکنون شنیده‌اید که مرسدس به دنبال الکتریکی سازی اکثر محصولات خود حتی AMG و مایباخ بوده و G کلاس نیز از این برنامه‌ها در امان نخواهد بود. سدان های EQE و EQS به همراه برادران قدبلند خود یعنی EQA و EQB نیز راه مشابهی را طی خواهند کرد.

سرمایه‌گذاری سنگین روی خودروهای سبز نیازمند چیزی بیشتر از بودجه پر و پیمان بوده و به همین خاطر مرسدس بنز در حال پیگیری برنامه کاهش هزینه‌های جامعی است که خب منطقی هم جلوه می‌کند.

 

 

مارکوس شافر مدیر تحقیق و توسعه مرسدس

در حرکتی که شاید برای اکثر ما سورپرایز کننده نیست اما ناراحت ‌کننده هست (!)، مرسدس گفته گیربکس دستی را حذف خواهد کرد. البته این فرایند طی یک روز انجام نخواهد شد اما مارکوس شافر مدیر تحقیق و توسعه مرسدس به خبرنگاران گفته که این برند گیربکس‌های دستی را بازنشسته خواهد کرد.

حذف تدریجی گیربکس دستی اکثراً مدل‌های بازار اروپا را تحت تأثیر قرار خواهد داد چراکه در آمریکا چنین گیربکسی برای محصولات مرسدس دیگر عرضه نمی‌شود.

 

 

مرسدس به دنبال حذف گیربکس دستی و اکثر پیشرانه‌های درون‌سوز

مرسدس روی دیگر اقدامات کاهش هزینه‌ای نیز کار می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش قابل‌توجه پیشرانه‌های سنتی اشاره کرد. این خودروساز آلمانی می‌گوید سرمایه‌گذاری روی توسعه پیشرانه درون‌سوز سریعاً کاهش خواهد یافت. مرسدس به دنبال کاهش ۷۰ درصدی نسخه‌های متنوع پیشرانه‌های درون‌سوز خود تا پایان دهه جاری میلادی است. شانس زیادی برای حذف پیشرانه‌های دیزلی وجود دارد زیرا اروپایی‌ها قوانین آلایندگی سفت و سختی را به مرحله اجرا درمی‌آورند.

 

 

مرسدس به دنبال حذف گیربکس دستی

 

علاوه بر این‌ها مارکوس شافر گفته برنامه‌هایی هم برای کاهش تعداد پلتفرم‌ها وجود دارد؛ به عبارت دیگر محصولات بیشتری از مرسدس دارای معماری‌های مشترک خواهند بود تا هزینه‌ها کاهش یابند.

اگرچه سبد محصولات مرسدس بزرگ‌تر از هر زمان دیگری است اما حذف مدل خاصی اعلام نشده هرچند اخیراً S کلاس کوپه و کانورتیبل حذف شده‌اند.

 

هدف کوتاه‌مدت ژرمن‌ها کاهش بیش از ۲۰ درصدی هزینه‌های ثابت تا پایان دهه جاری میلادی است. مرسدس می‌گوید در همین زمان هزینه‌های تحقیق و توسعه خود را بیش از ۲۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ کاهش دهد.