لکسس رقیب سرسخت ژرمن ها؛ یعنی مرسدس و ب‌ام‌و

 

آمار فروش خودروهای لوکس در بازار آمریکا

سال‌های سال است که لکسس از نظر آمار فروش در آمریکا پشت سر رقبای اصلی خود یعنی مرسدس و ب‌ام‌و حرکت می‌کند. معمولاً این دو برند آلمانی تاج پادشاهی لوکس‌ها در این بازار را بین خود ردوبدل کرده‌اند. ب‌ام‌و توانست سال پیش مرسدس را شکست دهد اما امسال تضمینی برای تکرار این امر وجود ندارد. در واقع اگر آمار فروش سه‌ماهه سوم امسال در سه‌ماهه پایانی نیز با فاصله خوبی تکرار شود احتمال دارد لکسس بالاتر از ژرمن‌ها، پرفروش‌ترین لوکس ساز بازار آمریکا باشد!

 

 

رمز موفقیت لکسس 

لکسس در سه ‌ماهه سوم ۲۰۲۰ تعداد ۷۵,۲۸۵ دستگاه خودرو در آمریکا به فروش رسانده در حالی‌ که فروش مرسدس و ب‌ام‌و به ترتیب برابر با ۶۹,۶۳۱ و ۶۹,۵۷۰ دستگاه بوده است؛ اما رمز موفقیت لکسس چه بوده است؟

در واقع رازی وجود ندارد و شرایط بازار این‌گونه رقم خورده است. مرسدس و ب‌ام‌و به خاطر همه‌گیری کرونا با کمبود موجودی مواجه شده‌اند اما لکسس توانسته موجودی انبار خود را در سطح مطلوبی حفظ کرده و با این بحران به‌صورت بهتری روبرو شود.

 

 

لکسس RX به ویژه فروش بالایی داشته و به خانه ۲۹,۴۳۸ آمریکایی راه یافته درحالی‌که در مدت مشابه سال پیش تعداد ۲۸,۱۰۹ دستگاه از این خودرو به فروش رفته بود. تنها در ماه سپتامبر لکسس افزایش فروش ۳۱ درصدی را به لطف RX تجربه کرده و پس از آن نیز مدل‌های NX و ES سدان قرار دارند. ب‌ام‌و نیز در ماه‌های جولای و آگوست با چالش روبرو بوده اما سرانجام در ماه سپتامبر خودروهای صفر این خودروساز وارد نمایندگی‌ها شده‌اند.

 

لکسس رقیب سرسخت ژرمن ها؛ یعنی مرسدس و ب‌ام‌و

 

بدون تعجب زیاد باید گفت ب‌ام‌و X3 به عنوان رقیب مستقیم RX پرفروش‌ترین محصول باواریایی ها در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۰ بوده و فروش ۱۶,۳۲۶ دستگاهی را ثبت کرده است. GLC هم فروش ۱۱,۴۲۸ دستگاهی را برای مرسدس به ارمغان آورده است.

 

     

لکسس جلوتر از رقیبان آلمانی

البته تضمینی وجود ندارد که لکسس بتواند مرسدس و ب‌ام‌و را در آمار فروش کل سال ۲۰۲۰ شکست دهد اما می‌تواند فاصله را بسیار کم کند. فعلاً لکسس با فروش ۱۸۲,۰۸۸ دستگاهی تا به اینجای سال جلوتر از رقیبان آلمانی خود بوده و ب‌ام‌و نیز فروش ۱۸۱,۵۴۷ دستگاهی را ثبت کرده است. مرسدس هم فروش ۱۴۴,۷۷۰ دستگاهی را گزارش کرده است. در سه‌ماهه پایانی امسال اتفاقات زیادی می‌تواند رخ دهد.

      

 

ده سال کامل از زمان پیشرو بودن لکسس در بحث فروش لوکس سازان می‌گذرد و شرایط موجود نیز می‌تواند شانس این خودروساز ژاپنی در تکرار موفقیت پیشین خود را بالا ببرد.