نگاهی به نقل و انتقالات و تغییرات راننده‌ها در فصل ۲۰۲۱ فرمول یک

 

فصل 2020 فرمول یک

فصل ۲۰۲۰ فرمول یک به دلیل شیوع بیماری کرونا که اوضاع را کاملاً دگرگون کرد و تغییرات بزرگی را در تقویم مسابقات به همراه داشت، شباهتی به فصل‌های قبلی نداشت؛ اما همین موضوع موجب شد که ما در این فصل بتوانیم مسابقات بسیار جذاب و برندگان و بازندگان جدیدی را ببینیم.

در این فصل شاهد دو پیست جدید (موجلو و پرتیمانو)، بازگشت سه پیست به مسابقات (ایمولا، نوربرگ‌رینگ و ترکیه)، دو پیروز جدید، سه رانندهٔ جدید روی سکو و یک رانندهٔ جدید در پُل پوزیشن بودیم.

بهترین جایگاه در سال  2020

در فصل ۲۰۲۰ همچنین مک‌لارن بهترین جایگاه خود را از سال ۲۰۱۲ کسب کرد در حالی ‌که از سوی دیگر فراری یک فاجعه بود و از سال ۱۹۸۰ بدترین فصل را پشت سر گذاشت؛ اما با همهٔ این‌ها مثل سال‌های اخیر مرسدس بازهم با اقتدار هم در بخش رانندگان و هم در سازندگان در جایگاه نخست قرار گرفت.

در فصل ۲۰۲۰ همه ‌چیز بسیار مهیج بود و بی ‌صبرانه منتظر آغاز فصل آینده هستیم؛ بنابراین، با نهایی شدن ترکیب رانندگان تیم‌ها برای سال آینده، در این مطلب می‌خواهیم به نقل و انتقالات فصل ۲۰۲۱ مسابقات فرمول یک نگاهی داشته باشیم.

 

مرسدس: لوئیس همیلتون و والتری بوتاس

 

هرچند هنوز همیلتون برای فصل ۲۰۲۱ با مرسدس به توافق نهایی نرسیده اما تقریباً حضور او در کنار بوتاس در این تیم قطعی به نظر می‌رسد. در چند فصل اخیر ثابت شده که این دو راننده ترکیبی برنده هستند و مرسدس دلیلی برای تغییر آن ندارد.

 

ویلیامز: جورج راسل و نیکولاس لطیفی


 

پس از عملکرد عالی راسل در خودروی مرسدس در گرند پری صخیر، صحبت‌هایی مبنی بر ارتقاء جایگاه وی مطرح شد اما با توجه به اینکه به ‌احتمال‌ زیاد ماندن همیلتون در مرسدس ادامه خواهد داشت و بوتاس هم قبلاً با مرسدس قرارداد بسته است، راسل همچنان در کنار لطیفی در ویلیامز باقی خواهند ماند.

 

نگاهی به نقل و انتقالات و تغییرات راننده‌ها در فصل ۲۰۲۱ فرمول یک

 

آلفارومئو: کیمی رایکونن و آنتونیو جیوویناتزی

 

هیچ ابهامی در مورد این ترکیب وجود نداشت و رایکونن و جیوویناتزی هردو خیلی زود برای سال ۲۰۲۱ با آلفارومئو تمدید کردند. تنها سؤالی که مطرح شد، احتمال خداحافظی رایکونن با فرمول یک به دلیل سن بالا بود که بعداً این سؤال هم برطرف شد.

 

آلپاین (رنو): فرناندو آلونسو و استبان اوکون

 

 

ترکیب تیم رنو که از فصل ۲۰۲۱ به آلپاین تغییر نام می‌دهد، با جدایی دنیل ریکیاردو ناقص شد اما فرناندو آلونسو که پس از وقفه‌ای دوباره به فرمول یک بازگشته است، این جای خالی را پُر می‌کند. آلونسو پس از کسب دو قهرمانی جهان در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ با رنو، نباید چندان با این تیم غریبه باشد.

 

 

مک‌لارن: دنیل ریکیاردو و لندو نوریس

 

به نظر می‌رسد مک‌لارن پس از کسب مقام سوم در فصل ۲۰۲۰ فرمول یک، بتواند نه ‌فقط با تعویض پاوریونیت خود با مرسدس بلکه با تغییر راننده، این موفقیت را ادامه دهد. دنیل ریکیاردو از رنو به این تیم می‌آید و در فصل ۲۰۲۱ در کنار لندو نوریس رانندگی می‌کند.

 

فراری: چارلز لکلرک و کارلوس ساینز

 

فراری که بدترین فصل خود را طی چهل سال گذشته در فرمول یک تجربه کرده است، مطمئناً امیدوار است که در فصل بعدی اوضاع بهتر شود. سباستین فتل پس از شش سال حضور در این تیم ایتالیایی و تجربهٔ یک فصل بشدت ناخوشایند، در فصل ۲۰۲۱ جای خود را به کارلوس ساینز می‌دهد که از مک‌لارن به فراری می‌آید. وی در این فصل هم‌تیمی چارلز لکلرک خواهد بود.

 

نگاهی به نقل و انتقالات و تغییرات راننده‌ها در فصل ۲۰۲۱ فرمول یک

 

آستون‌مارتین: سباستین فتل و لنس استرول

 

ریسینگ پوینت که اکنون آستون‌مارتین نام گرفته، پس از درگیری در پروندهٔ کپی کردن از قطعات مرسدس و شروع دشوار فصل ۲۰۲۰، در فصل بعدی سباستین فتل را کنار لنس استرول در خودروی خود خواهد نشاند تا از تجربهٔ او استفاده کند. این انتقال موجب شد سرجیو پرز بدون صندلی بماند اما شرایط تغییر کرد که در ادامه به آن خواهیم رسید.

 

آلفاتائوری: پیر گسلی و یوکی سونودا

 

پیر گسلی در این فصل در تیم آلفاتائوری عملکرد بسیار خوبی داشت و در مونزا به اولین پیروزی خود دست پیدا کرد و نهایتاً فصل را در جایگاه دهم جدول به پایان رساند. به همین دلیل او در تیم خواهد ماند اما از سوی دیگر، دنیل کویات فرمول یک را ترک خواهد کرد و یوکی سونودا جای او را خواهد گرفت. این رانندهٔ ژاپنی از تیم نوجوانان ردبول در فرمول دو به آلفاتائوری آمده است.

 

هاس: میک شوماخر و نیکیتا مَزپین

 

هاس به ‌عنوان تنها تیم آمریکایی در فرمول یک، رانندگان بسیار با تجربه‌ای شامل رومن گروژان و کوین مگنوسن را داشته است اما هیچ ‌کدام از این دو راننده در فصل ۲۰۲۱ برای این تیم مسابقه نخواهند داد زیرا هاس برعکس گذشته عمل کرد و دو رانندهٔ تازه ‌وارد را به تیم آورده است. این دو، میک شوماخر (پسر مایکل شوماخر) و نیکیتا مزپین هستند که هردو از فرمول دو به فرمول یک آمده‌اند.

 

نقل و انتقالات و تغییرات راننده‌ها در فصل ۲۰۲۱ فرمول یک

ردبول: مکس ورشتپن و سرجیو پرز

 

پس از بحث‌های بسیار، سرانجام به ‌تازگی ردبول رسماً اعلام کرده است که در فصل ۲۰۲۱، سرجیو پرز در کنار مکس ورشتپن قرار خواهد گرفت و الکس آلبون به رانندهٔ رزرو تبدیل خواهد شد.

پرز مدتی بدون صندلی بود که با توجه به عملکرد خوب او در طول فصل ۲۰۲۱، عجیب به نظر می‌رسید. هرچند هم آلبون و هم پرز دو بار در طی این فصل روی سکو رفته‌اند اما پرز حتی با وجود از دست دادن دو مسابقه به دلیل ابتلا به کرونا، در جدول رانندگان در جایگاه چهارم قرار گرفته در حالی ‌که آلبون هفتم شده است.

پرز همچنین با عملکردی خارق‌العاده، در صخیر به اولین پیروزی خود در فرمول یک دست یافت؛ بنابراین نهایتاً این رانندهٔ مکزیکی به چیزی که استحقاق آن ‌را داشت یعنی صندلی برای فصل ۲۰۲۱ رسید. حال نبرد او و ورشتپن با رانندگان مرسدس و همین ‌طور با یکدیگر در فصل بعدی بسیار جذاب خواهد بود.