شکایت‌ از خودروسازان در سال جاری سه برابر شد

تعداد شکایت های مردم درباره ی خودرو در سراسر کشور در نه ماه اول سال جاری در مقایسه با سال گذشته سه برابر شده است. اما با این وجود همچنان درخواست پیش خرید خودروها ادامه دارد!

یدالله صادقی، رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان تهران اعلام کرد:

تعداد شکایت‌های خودرویی مردم در سراسر کشور در سال ۱۳۹۶، ۲هزار و ٦٧ مورد بود؛ اما در نُه ماه گذشته‌ی امسال با رشد سه‌برابری تا این مقطع از سال، به ٦هزار و ٣٦٦ مورد رسیده است. سازمان صنعت و معدن و تجارت استان تهران مرجع دریافت و رسیدگی به شکایت‌های خودرویی شهروندان در کل کشور است. همه‌ی افراد شاکی از شرکت‌های خودروسازی درباره‌ی روند فروش و تحویل خودروهای تولید داخلی و خارجی می‌توانند شکایت خود را برای رسیدگی به کمیته‌ی نظارت بر تخلفات خودرویی در این سازمان ارجاع دهند.

صادقی همچنین اظهارداشت:

اگر شهروندان موضوع شکایت را به سازمان‌های صنعت و معدن و تجارت دیگر استان‌ها نیز ارائه کنند، به شعبه‌ی این سازمان در استان تهران برای پیگیری و رسیدگی ارجاع خواهد شد. سال گذشته با وجود واردات و تولید خودرو، با مشکلات کمتری در بازار خودرو همراه بودیم. این درحالی است که امسال باتوجه‌به موضوع منع واردات و عملی‌نشدن تعهدات کامل واردکنندگان و افت تولید خودرو، شکایت خودرویی به‌طور چشمگیری افزایش یافته است.

رییس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان تهران اعلام کرد :

 

از مجموع ۸هزار و ٤٣٣ شکایت خودرویی در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷، ۴هزار و ٧٠٠ مورد به تشکیل پرونده منجر شده است. تبدیل شکایت‌ها به پرونده به این معناست که در فرایند رسیدگی، تخلف شرکت‌های خودروساز یا عرضه‌کننده احراز و پرونده به تعزیرات حکومتی ارسال شده است. هزار پرونده‌ی شکایت‌های خودرویی نیز اینک دردست بررسی است که در هفته‌ی آینده به تعزیرات حکومتی ارسال خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان تهران اظهار داشت:

موضوع ۲هزار و ٧٣٣ پرونده‌ی شکایت خارج از تعهدات قراردادی بین خریدار و فروشنده تلقی شد و به‌دلیل واردنبودن شکایت، این پرونده‌ها مختومه و کنار گذاشته شده‌اند. عمده‌ی تخلف‌های خودرویی شامل عملی‌نشدن تعهدات و مطالبه‌ی وجه اضافه بر تعهدات شرکت‌های خودرویی می‌شود. از زمان ارسال شکایت، پیگیری‌های لازم را مسئولان مرتبط انجام می‌دهند و طی نامه‌ای به شرکت متعهد دَه روز فرصت داده می‌شود تا رضایت شاکی جلب شود یا دلایل خود را درباره‌ی روند عملکردشان گزارش کنند.

صادقی ادامه داد:

پس از مهلت دَه‌روزه، اگر شاکی رضایت داد، پرونده مختومه اعلام می‌شود؛ درغیر این‌صورت، شکایت مدنظر در کمیته‌ی مربوط ازنظر مباحث حقوقی و فنی و تجاری رسیدگی می‌شود. درادامه‌ی رسیدگی و به‌دنبال صدور رأی در کمیته، پرونده به تعزیرات حکومتی ارسال می‌شود.

رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان تهران درباره‌ی مدت‌زمان تشکیل جلسات کمیته‌ی رسیدگی به شکایت‌های خودرویی نیز گفت:

زمان تشکیل جلسات این کمیته به میزان پرونده‌های ارسال‌شده بستگی دارد و در شرایط کنونی هفته‌ای یک‌بار جلسه تشکیل می‌دهد.