تجربه رانندگی با فولکس‌واگن تیگوان R مدل ۲۰۲۰

 

نسخه داغ تیگوان که محبوب‌ترین فولکس‌واگن جهانی می‌باشد مدتی است که در بازار حضور دارد. عرضه این خودرو با فیس لیفت دومین نسل تیگوان هم‌زمان شده و در واقع آغاز فصلی برای عرضه دیگر محصولات R فولکس است که شامل توارگ R با قدرت ۴۵۶ اسب بخار، آرتئون R و البته گلف R جدید می‌باشد.

 

مدل جدید تیگوان R

فولکس‌واگن پیش از این نسخه سریعی از تیگوان با پیشرانه ۲ لیتری ۲۳۷ اسبی دیزلی را عرضه کرده اما مدل جدید تیگوان R وضعیت کاملاً متفاوتی دارد. این خودرو کاملاً از سایر نسخه‌ها متمایز بوده و از نظر ظاهری دارای همان ویژگی‌های خاص محصولات R این غول آلمانی است.

 

رنگ خودرو همان رنگ شاخص آبی متالیک است هرچند تیگوان R با رنگ‌های دیگر نیز در دسترس می‌باشد. سپر جلو با آپرون اسپورت و ورودی‌های هوا بیشتر، رینگ‌های ۲۱ اینچی، کالیپرهای ترمز آبی روشن، عناصر کرومی، اسپویلر عقب و دیفیوزر جدید به همراه چهار خروجی اگزوز جزو ویژگی‌های بصری این قدبلند آلمانی هستند.

 

 

 

تغییرات کابین فولکس‌واگن

داخل کابین هم تغییرات زیادی وجود نداشته اما فرمان جدید با دکمه‌های لمسی و دکمه جدید R جزو موارد شاخص می‌باشند. پدال‌های فولادی، عناصر کربنی روی داشبورد، صندلی‌های چرمی و اسپورت و… نیز تکمیل کننده تغییرات هستند. کابین خودرو بسیار خوش‌ساخت حس می‌شود و از پلاستیک‌ها و متریال نرم و مرغوبی استفاده شده است.

 

 

تجربه رانندگی با فولکس‌واگن تیگوان R مدل ۲۰۲۰

یک صفحه‌نمایش بزرگ ۹.۲ اینچی در مرکز داشبورد قرار گرفته و از ناوبری و اکثر سیستم‌های ارتباطی امروزی سود می‌برد. پشت آمپرهای دیجیتالی نیز وجود داشته و از منوها و گرافیک خاص مدل R سود می‌برند.

 

 

 

مهم‌ترین تغییر این خودرو جدای از ظاهر آن به پیشرانه جدید و بهبودهای جدی شاسی مربوط می‌شود.

زیر کاپوت تیگوان R پیشرانه ۴ سیلندر ۲ لیتری بنزینی دیده می‌شود که پیش از این به کرات در محصولات گروه فولکس مشاهده کرده‌ایم. این پیشرانه هم‌اکنون قدرت ۳۱۶ اسبی دارد که ۲۰ اسب بخار بیشتر از نسخه بکار رفته در برادر کوچک‌تر و سبک‌تر یعنی تی راک R می‌باشد. با توجه به وزن ۱۷۴۶ کیلوگرمی تیگوان، این پیشرانه وظیفه سنگینی بر دوش دارد.

 

 

محصول اسپورت فولکس‌واگن همچنین به‌صورت استاندارد از دامپرهای تطبیقی سود برده و انعطاف بالایی دارد.

در حالت کامفورت تفاوت چندانی بین تیگوان R و نسخه‌های دیگر این خودرو وجود نخواهد داشت. خودرو نرم و آرام بوده و کیفیت سواری آن در نرم‌ترین تنظیمات سیستم تعلیق خوب است. در حالت اسپورت نیز ارتفاع خودرو کمتر می‌شود. تیگوان R به شدت پایدار بوده و به خوبی دست‌اندازهای داخل شهر را جذب کرده و در بزرگراه‌ها با نرمی خاصی پیش می‌رود. در کل باید گفت تیگوان R یک خودروی خانوادگی و نرم و راحت است.

 

 

اسپورت شدن فولکس‌واگن تیگوان با دکمه R

با فشردن دکمه R روی فرمان خودرو وارد حالت اسپورت شده و فرمان تیزتر می‌شود. البته زمانی که حالت ریس را انتخاب کنید روی دیگر تیگوان را خواهید دید.

 

 

تجربه رانندگی با فولکس‌واگن تیگوان R مدل ۲۰۲۰

بی‌شک تیگوان R خودروی سریعی بوده و پیشرانه تا ۶۵۰۰ دور در دقیقه فریاد می‌زند و روی دیگر و خشن خود را نشان می‌دهد. صدای پخش شده از بلندگوها باعث می‌شود صدای واقعی سیستم اگزوز آکراپوویچ کمی به گوش نرسد اما اگر حالت انفرادی را انتخاب کنید شما خواهید توانست هر بخش را به سلیقه خود تنظیم کنید و حتی صدای پخش شده از بلندگوها را غیرفعال نمایید.

بدون هرگونه تعجبی فرمان بازخورد و احساس چندانی نداشته اما دقیق است. هندلینگ خودرو برای چنین شاسی‌بلندی خوب بوده و چسبندگی زیادی هم به لطف سیستم هدایت گشتاوری جدید وجود دارد. هم‌اکنون گشتاور را می‌توان به‌طور کل از چرخ جلو به عقب توزیع کرد. علاوه بر این تیگوان R در زمینه آفرود هم دستی بر آتش داشته و سیستم چهار چرخ محرک آن پاسخگوی نیازهای عادی خواهد بود.

تجربه رانندگی با فولکس‌واگن تیگوان R مدل ۲۰۲۰

 

فولکس‌واگن تیگوان R به خاطر انعطاف خود پیروز کلاس شاسی بلندهای داغ است. در حالت کامفورت سواری به‌ندرت می‌توان تفاوتی بین این خودروها و نسخه‌های استاندارد قائل شد و حتی وجود سیستم تعلیق تطبیقی باعث برتری آن نیز می‌شود. پرفورمنس زیادی هم وجود داشته و برای چنین شاسی‌بلند سنگینی شاهد هندلینگی بسیار خوب هستیم؛ اما قیمت خودرو هنوز تائید نشده و بنابراین احتمال دارد این خودرو گزینه‌ای گران‌قیمت باشد.

 

مشخصات فولکس‌واگن تیگوان R 2.0 TSI DSG

قیمت: ۴۷ هزار پوند (تخمینی)
پیشرانه: ۴ سیلندر ۲ لیتری توربوی بنزینی
قدرت/گشتاور: ۳۱۶ اسب بخار/۴۲۰ نیوتون متر
گیربکس: ۷ سرعته اتوماتیک، چهار چرخ محرک
شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت: ۴.۹ ثانیه (تخمینی)
حداکثر سرعت: ۲۵۰ کیلومتر در ساعت
مصرف سوخت: ۸.۸ لیتر در هر صد کیلومتر (تخمینی)