نخستین جمعه زمستان با طعم دریفت و کارتینگ

گزارش دوره چهارم مسابقات فرمولادریفت و کارتینگ قهرمانی کشور

متاسفاه در همان ابتدای مسابقه متوجه شدیم که دکتر بیگدلی از رانندگان با سابقه بخاطر مشکل فنی امکان شرکت در دوره گروهی مسابقات را ندارد و از شرکت در این راند از مسابقات صرفنظر کردند.

 

بنا به گزارش حاصله؛ هر‌ چه هوا رو به سردتر شدن می‌رود، هم‌ زمان فضای موتور اسپرت ایران گرم‌تر می‌شود. به‌ طور قطع این آب‌ و هوا بر عملکرد شرکت‌کنندگان تاثیر سوء خواهد گذاشت اما به‌ رغم تمام مشکلات هوای سرد از جمله احتمال بارندگی این شرایط را فراموش کرده و با پیگیری اخبار مسابقات مختلف، آدرنالین بیشتری به خونمان اضافه می‌کنیم تا شاید باعث گرم‌ شدنمان بشود. چهارمین راند از مسابقات فرمولادریفت و چهارمین دوره از مسابقات کارتینگ در سطح کشور جمعه گذشته برگزار شد و خوشبختانه همه از روند برگزاری مسابقات در مجموعه ورزشی آزادی راضی بودند. حتی با‌ آنکه بارش باران بر عملکرد مسابقه فینال دریفت تاثیر گذاشت اما هیچ راننده‌ای  نگفت حقش ضایع‌ شده است. 

دور انفرادی فرمولا دریفت

در همان ابتدای مسابقه متوجه شدیم دکتر بیگدلی از رانندگان با سابقه به‌ خاطر مشکل‌ فنی امکان شرکت در دور گروهی مسابقات را ندارد  و متاسفانه از شرکت در این راند از مسابقات صرف‌ نظر کرد. اما ۱۵ شرکت‌ کننده دیگر، در دور انفرادی حضور یافتند و نمرات مناسبی از خود به جای گذاشتند. در دور پیشین مسابقات شهاب پیشانی‌دار در دور انفرادی موفق به کسب ۱۰۰ امتیاز کامل شده بود، در دور چهارم نیز باوجود کسب ۵ امتیاز کمتر اما کماکان صدرنشین جدول امتیاز گیرندگان دور انفرادی شد و مرحله سوئسو (دو نفره) را با رقابت در کنار هادی رزم‌جوی از استان گیلان شروع کرد. رزم‌جوی با وجود رقابت سالم خود اما از لحاظ فنی نتوانست نیسان سیلویا خود را به ب‌ام‌و E46 برساند. با‌ این‌حال رزم‌جوی در دور بعدی به رقابت با محمدرضا روحی با ب‌ام‌و E30 پرداخت.

رژه خودروهای کلاسیک

با هماهنگی خوب  کمیته کلاسیک و رئیس تازه منصوب‌ شده این کمیته، صفا احمدی در بین برگزاری دور انفرادی و دو نفره، شاهد رژه خودروهای کلاسیک بودیم. خودروهایی از جمله سه دستگاه فورد موستانگ مک‌وان با تنوع رنگی نقره‌ای و زرد و سبز، شورولت کوروت C3، چند دستگاه مرسدس‌بنز و دو دستگاه ب‌ام‌و که یکی از آنها قدیمی‌ترین خودرو مسابقه‌ای کشور بود و همچنین  ۴ دستگاه مینی‌ماینر در این برنامه حضور داشتند. حضور این خودروها به همراه دو دستگاه موتورسکیلت، فضای زیبایی به محیط پیست آزادی بخشیدند. اما این مراسم‌ زمانی برگزار شد که چهارمین دور از مسابقات کارتینگ در سمت غربی مجموعه آزادی در حال برگزاری بود و بسیار از مخاطبان موتوراسپرت در آنجا حضور داشتند و به‌ همین‌ دلیل نتوانستند از تماشای این رژه زیبا لذت ببرند. 

مرحله سوئسو از فرمولا دریفت

رقابت اصلی در این دور بیشتر بین دو خودرو تیم موتوراسپرت اویلا و خودرو محمدرضا روحی از تیم جی‌تی‌تایر بود. البته در این میان خودرو اسپانسر این دور از مسابقات (پیت‌ استاپ) نیز کم‌ شانس نبود و با‌ وجود اینکه چندبار اسپین (چرخیدن دور خود) شد اما توانست خود را تا نیمه‌ نهایی برساند و در‌نهایت مقام چهارم را کسب کرد. در رقابت بین دو ب‌ام‌و E30 و E46 طبیعی بود که پیشانی‌دار به‌خاطر توان بیشتر پیشرانه‌اش رقبا را پشت‌سر بگذارد اما با این‌حال روحی تمام تلاش خود را برای به دست آوردن مقام سوم به‌کار بست و توانست این مقام را کسب کند. در مورد جایگاه دوم نیز باید گفت هادی جعفرپور که با طی کردن مسیر هموارتری توانست خود را تا فینال برساند، در دور نخست از پیشانی‌دار عقب ماند و در دور دوم نیز به‌دلیل بارندگی و لیز بودن آسفالت پیست آزادی، در همان دور ابتدایی وارد شن‌ها شد و نتوانست پیشانی‌دار را همراهی کند. بنابراین طبیعی بود قهرمانی این راند از مسابقات نیز به پیشانی‌دار برسد و با کسب سومین قهرمانی فصل خود را برای کسب قهرمانی امسال نیز همچون چند دوره گذشته آماده کند.

چهارمین دور از مسابقات کارتینگ

علاوه‌ بر مسابقه دریفت، شاهد برگزاری مسابقه کارتینگ در بخش شرقی مجموعه ورزشی آزادی نیز بودیم. مسابقه‌ای که به‌ صورت زنده از شبکه ورزش پخش شد و هواداران این سبک را سرگرم کرد. این مسابقه در پنج کلاس برگزار شد و در پایان کلاس سینیور و کلاس جونیور به‌ عنوان دو کلاس اصلی این مسابقه مهربد شاملی که توانسته بود در لگ یک کلاس سینیور را کسب کند، با اقتدار مقام نخست خود را تا پایان مسابقه حفظ کرد و پس از او دنیا موسوی و خشایار خلیلی قرار گرفتند. اما در کلاس جونیور، شاملی که به‌ خاطر احتساب پنالتی، مسابقه را از جایگاه چهارم شروع کرد بود، توانست خود را از این جایگاه به صدر برساند و مقام نخست این کلاس را نیز به نام خود کند. در این کلاس آرمان رکنی و محمددانیال قربان‌پور به‌ترتیب در جایگاه دوم و سوم پس از شاملی قرار گرفتند.