اصطلاحات فنی اتومبیل رانی و مسابقه

برای شما دوستان مخاطب بخش مسابقه ای اتونیاز،یک سری اطلاعات مفید و رایج در زمینه مسابقه و قطعات ماشین آماده کرده ایم.

انواع مسابقه


دراگ یا درگ (DRAG)

مسابقه بین ماشین هایی برگزار میشوند که بر این مبناست که باید خودرو ها در یک مسیر مستقیم حدود نیم کیلومتر با نهایت سرعت حرکت کنند و برنده شخصی است که از خط مشخص شده عبور کند.

در مدل خاصی از این مسابقه بدین صورت است که خودروها باید مسیری را با دوچرخ طی کنند و متراژ طی شده بیشتر برنده را مشخص میکند.(حرکت با دوچزخ یعنی تنظیم موتور و بدنه و وزن ماشین بگونه ای که هنگام شروع حرکت جلو ماشین بلند شود)

رالی یا ریس

مسابقه با چند ماشین در مسیر های مختلف انجام میشود و ممکن است تنها در یک خیابان باشد،یا بیابان،یا ترکیبی از این موارد و وجود موانع و مسیرهای متنوع خاص
دریفت
عبور از یک پیچ با حداکثر سرعت دریفت است بطوریکه در هنگام پیچ ها باید چرخ ها لغزش کنند و شیوه دور زدن با زاویه غیر مستقیم در راستای پیچ انجام گردد.
لپ یا LAP: مسابقه در یک پیست با مسیر بسته دوار مانند که رانندگان حدودا دو یا سه دور باید بزنند و برنده شخصی است که تعداد دورها را زودتر تمام کرده است.

Checkpoint  : در این مسابقه که معمولا بصورت تک نفره است در یک مسیر معمولا غیر مستقیم،نقاطی تعیین شده اند که از زمان استارت مسابقه راننده برای رسیدن به هرکدام از آن نقاط زمان محدودی دارد و پس از طی اولین نقطه زمان محدود بعدی تمدید میگردد و به همین روال تا انتها مسابقه

اسلالوم

مسابقه تک نفره که در مسیر موانعی معمولا مخروطی شکل وجود دارد و راننده باید با بهترین زمان طی کردن و زیباترین نمایش بدون برخورد با آن موانع به پایان برسد.

 

اصطلاحات موتور و قطعات خودرو

حجم موتور

حجم موتور به اندازه محفظه هایی در موتور گویند که سیلندر ها در آن رفت و برگشت انجام می دهند و سوخت را متراکم میکنند و واحد اندازه گیری رایج آن سی سی CC است.حجم موتور بیشتر=قدرت موتور بیشتر=مصرف سوخت بیشتر


تایر اسلیك

نوعی لایتیک است که بر آن شیار و آج ندارد و بهمین دلیل چسبندگی خوبی بر زمین اسفالت دارد اما برای مسیرهای غیر خشک و بدون اصطحکاک کارایی ندارد و بلکه خطرناک

پولیش

پولیش یا Polish یعنی تراشكاری ظریف سر سیلندر موتور برای کم کردن حجم اتاقك انفجار و  بالا رفتن تراكم پولیش باعث افزایش قدرت موتور و گشتاور میگردد اما عدم ظرافت در انجام آن به موتور آسیب میزند

 

TOE

به زاویه افقی چرخها با راستای طولی اتومبیل می گویند. به عبارتی وقتی از بغل بصورت مستقیم در طول خودرو نگاه میکنیم ،مشخص است که چرخ ها بیرون زده شده است یا تو رفته است که این دو مورد بترتیب Toe out و Toe in نام دارند.

كورس پیستون

نقطه بالاترین در پیستون و پایین ترین نقطه،فاصله ای است که کورس پیستون نام دارد.

گشتاور 
نیروی وارد بر میل لنگ است که  شتاب ایجاد می كند

فلاپ:
یک پک ۴ قسمتی که در قسمت پایین اتاق و سپرها نصب می گردد و موجب استقامت بیشتر خودرو در جریان شدید باد می گردد

پروفایل
دیواره لاستیک را Profile گویند. به معنا واضح تر ،فاصله بین دیواره داخلی با دیواره خارجی تایر را گویند.

 

پروفیل کوتاه:

افزایش و بهبود هندلینگ (کنترل ماشین)
آسیب دیدن خودرو در ناهمواری ها

 

اصطلاحات رایج مسابقه

تیونینگ:

مواردی در زمینه ارتقا و تقویت خودرو ، هم از نظر بدنه و زیبایی و هم قدرت پیشرانه و موتور

برای تقویت مواردی همچون تقویت موتور،صفحه کلاچ،جعبهدنده،سیستم فرمان و تعلیق مد نظر است و برای موارد بصری و بدنه افزودن سپرها،تغییرات در شاسی،گلگیر و رکاپ و اگزوز و اسپویلر و … مد نظر می باشد.

 

 وارم آپ

Warm up یا گرم کردن به زبان خودمان،در مسابقه ماشین بهاموری اتلاق می گردد که برای آماده سازی خودرو برای شروع مسابقه انجام می گردد.برای مثال گرم کردن موتور،چند دور در پیست زدن،تست چرخش و ترمز و …

 

اسپین

اتومبیل بسته به سرعتی كه دارد به دور خود چرخیده و از مسیر خارج می شود كه به این حالت اسپین زدن گفته می شود.

 

 آندر استیر
یعنی كم پیچی،وقتی رخ میدهد که در پیچ اتومبیل از فرمان پیروی نکرده و برخلاف زاویه چرخها ،قسمت جلو اتومبیل با سر خوردن اندکی شروع به انحراف به بیرون از پیچ می کند.

 

اور استیر
برخلاف آندر استیر می باشد یا زیاد پیچی ! در پیچ با آن که فرمان اتومبیل مقدار کمی پیچیده است اما قسمت عقب اتومبیل شروع به انحراف به خارج از پیچ می کند و اتومبیل بیش از حد لازم به سمت پیچ می پیچد.