درگ آستون‌ مارتین ونتیج و مرسدس AMG GT S

 

آستون‌مارتین ونتیج و مرسدس AMG GT S هر چند ساخت دو شرکت مختلف هستند اما اشتراکات زیادی باهم دارند زیرا هردو، خودروهای اسپرت موتور جلو هستند و از آن مهم‌تر، در سینهٔ هر دوی آن‌ها قلب 4 لیتری V8 توئین توربوی ساخت مرسدس قرار دارد. در سال 2013 آستون‌مارتین و مرسدس بنز همکاری خود با یکدیگر را اعلام کردند که طی این همکاری، سازندهٔ بریتانیایی، پیشرانه و سیستم‌های الکترونیکی مور دنیاز خود را از شریک آلمانی می‌گیرد.

آستون‌مارتین ونتیج و مرسدس AMG GT S

قلب مشترک! دو قدرتمند

اولین ثمرهٔ این همکاری در نسل جدید ونتیج دیده شد زیرا آستون‌مارتین زیر کاپوت این مدل، پیشرانهٔ 4 لیتری V8 مرسدس را قرار داده است. البته این موتور توسط آستون‌مارتین تنظیم و تقویت شده و حالا آن‌قدر به آن عادت کرده‌ایم که به‌راحتی می‌توان فراموش کرد این همان پیشرانه‌ای است که زیر کاپوت محصولات AMG مثل همین GT S قرار دارد. حال در طول فصل 26 تاپ گیر، مت لبلانک مرسدس AMG GT S و آستون‌مارتین ونتیج را رودروی یکدیگر قرار داده تا ببیند کدام‌یک برتر هستند.

 

آستون‌مارتین ونتیج و مرسدس AMG GT S

آستون‌مارتین ونتیج و مرسدس AMG GT S

هرچند این دو ماشین از پیشرانهٔ یکسانی استفاده می‌کنند اما تفاوت‌هایی هم باهم دارند. مثلاً آستون‌مارتین 12 اسب بخار ضعیف‌تر است اما در عوض گشتاور بیشتری دارد درحالی‌که انتقال نیروی AMG GT S توسط گیربکس دوکلاچه صورت می‌گیرد اما گیربکس ونتیج از نوع اتوماتیک تک کلاچه است. علاوه بر این، دو خودرو رانندگی کاملاً متفاوتی دارند و هرگز مشابه هم به نظر نمی‌رسند؛ و درنهایت به قیمت دو ماشین می‌رسیم یعنی جایی که آستون حدود 20 هزار دلار گران‌تر است اما آیا این به معنای سریع‌تر بودن است؟

 

آستون‌مارتین ونتیج و مرسدس AMG GT S

درگ دو قدرت مند ونتیج و GT S

                       

آستون‌مارتین ونتیج و مرسدس AMG GT S

برای فهمیدن پاسخ این سؤال، تاپ گیر بین ونتیج و AMG GT S یک مسابقهٔ درگ برگزار کرده است. مسابقه‌ای که واقعاً می‌تواند جالب باشد زیرا پیشرانه‌های یکسانی در جلوی خودروها قرار دارد که نیرو خود را به چرخ‌های عقب انتقال می‌دهند؛ بنابراین بهتر است نتیجهٔ این درگ جذاب را خود در ویدئوی زیر مشاهده کنید اما این را بدانید که با وجود تمام شباهت‌های میان این دو خودرو، نتیجهٔ درگ کاملاً شگفت‌انگیز است.

 

مشخصات فنی

آستون‌مارتین ونتیج

مرسدس AMG GT S

پیشرانه 4 لیتری V8 4 لیتری V8
تنفس توئین توربو توئین توربو
قدرت 510 اسب بخار 522 اسب بخار
گشتاور 685 نیوتن متر 670 نیوتن متر
گیربکس 8 سرعته اتوماتیک 7 سرعته دوکلاچه
محور محرک عقب عقب
حداکثر سرعت 315 کیلومتر/ساعت 310 کیلومتر/ساعت
مصرف سوخت 12.4 لیتر ترکیبی 13.0 لیتر ترکیبی
وزن 1530 کیلوگرم 1570 کیلوگرم
قیمت 153,081 دلار 133,395 دلار