مضر بودن یا نبودن بوی خودروی صفر کیلومتر

دوستان مطلب جذاب امروز حتما تا انتها با ما همراه باشید ...

بوی خودروی صفرکیلومتر جزو به ‌یادماندنی‌ترین بوهاست . قطعاً این بو ترکیبی از مواد شیمیایی پارچه‌ها، فوم‌ها و چسب‌هایی است که در خودرو بکار رفته‌اند . حتی تا به‌ حال عطرهایی با رایحه مشابه بوی خودروهای صفرکیلومتر تولید شده‌اند و علاقه‌ مندان خاص خود را دارند . البته مطالعه جدید انجام شده برخی دلایل را برای عدم علاقه زیاد به این بو نشان داده‌اند .

 

بر اساس آنچه تاکنون می‌دانیم بوی خودروی صفرکیلومتر در واقع نتیجه آزاد شدن برخی گازهاست. در طول زمان مواد شیمیایی بکار رفته در بخش‌های داخل کابین به آرامی وارد هوا می‌شوند و بوی خودروی صفرکیلومتر را ایجاد می‌کنند .

 

زمان قرار گرفتن در خودرو و مضرات آن 

این مطالعه که توسط استادان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید انجام شده به دنبال تخمین این بوده که در کدام نقطه مواد سرطان‌زا می‌توانند از حد ایمن بالاتر بروند . آن‌ها بر پایه زمانی که شخص در یک سفر درون خودرو سپری می‌کند و همچنین بر اساس میزان مواد شیمیایی معین موجود در خودروها تحقیق خود را انجام داده و فهمیده‌اند قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی که اساساً از نوع بنزن و فرمالدئید هستند احتمالاً تنها پس از ۲۰ دقیقه از سطح ایمن مقامات بهداشت کالیفرنیا فراتر می‌رود . واضح است که هر چقدر زمان بیشتری در داخل خودرو حضور داشته باشید احتمال افزایش خطر بیشتر خواهد بود .

 

مضر بودن یا نبودن بوی خودروی صفر کیلومتر

 

هر دو ماده شیمیایی یاد شده در لیست مواد سرطان‌زای اداره بهداشت کالیفرنیا قرار دارند و به‌ طور اتفاقی، شانس ابتلای شهروندان سان‌فرانسیسکو و لس‌آنجلس به سرطان ۱۰ درصد بیشتر از شهروندان شهرهای دیگر مطالعه شده است .

 

با اینکه گاهی اوقات مواد یاد شده به عنوان سرطان‌زا شناخته می‌شوند اما این موضوع ضرورتاً به معنی به خطر افتادن سلامتی افراد نیست زیرا میزان خطر به دز ماده شیمیایی و همچنین میزان در معرض قرار گرفتن افراد بستگی دارد .

 

البته سؤال اصلی باقی مانده است:

برای پیشگیری از خطرات روبرو شدن با مواد سرطان‌زا چه‌ کاری می‌توان انجام داد ؟ از آنجایی که مالک نمی‌تواند در این زمینه کاری انجام دهد بنابراین موضوع به صنعت خودرو مربوط می‌شود که می‌توانند این مواد شیمیایی را با متریالی که خطرات کمتری دارند جایگزین کنند .