در میان خودروهای  چینی، " بسترن " محصول گروه چینی فاو ( FAW) که توسط گروه بهمن در ایران مونتاژ و عرضه میشود، میتوان حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

هرچند خودروی بسترن B50 در آغاز ورود به ایران با استقبال زیادی روبه‌رو نشد؛ اما شرکت فاو توانست با مدل B30 جای خود را در بازار کشورمان باز کند. طراحی جوان‌پسند و اسپرت بسترن که توسط شرکت ایتالیایی «ایتال دیزاین» انجام شده است، درکنار آپشن‌های متعدد خریداران را به خرید بسترن ترغیب می‌کند.

 

فاو از جمله خودروسازان چینی است که به ظاهر و زیبایی خودروهای خود توجه می‌کند و بسترن ظاهری خوب و قابل قبولی دارد؛ اما همانند بسیاری از خودروهای چینی موجود در بازار، ضعف‌هایی نیز دارد. با وجود این ضعف‌ها به خاطر طراحی هماهنگ قطعات و مجموعه امکانات رفاهی مناسب داخل کابین، برتری محسوس آن در مقایسه با رقبای موجود در این کلاس و بازه قیمتی، نظر شما را به خود جلب خواهد کرد.

سانروف برقی، کروز کنترل، مانیتور ۷ اینچی لمسی، فرمان تلسکوپی، دوربین و حسگر پارک، رینگ‌های ۱۶ اینچی، کیسه هوای راننده و سرنشین، ترمز ABS، ترمز کمکی BA، سیستم کنترل کشش TCS، توزیع الکترونیکی فشار ترمزEBD، سیستم پایداری ESP و بسیاری امکانات دیگر درکنار داشتن ۵ ستاره ایمنی احساس رضایت از خرید بسترن را برای خریدار ایجاد می‌کند.

بسترن B50 و B30 دو قلوی ناهمسان

جعبه‌دنده ۵ سرعته دستی و ۶ سرعته اتوماتیک مدل B30 در شرکت آیسین (Aisin) ژاپن ساخته شده است. مدل B50 همان پلتفرم نسل قبلی مزدا ۶ است، اما B30 روی يكی از پلتفرم‌های مربوط‌به شرکت فولکس واگن (Bora) سوار شده است. فولکس محبوب JETTA(جتا نسخه سدان فولکس واگن گلف) نیز روی همین پلتفرم ساخته شده است. بسترن B50 با پیشرانه ۱.۸ لیتر حجم توان تولید ۱۴۲ اسب‌بخار قدرت و ۱۷۲ نیوتن‌متر گشتاور را دارد. اما پیشرانه بسترن B30 با حجم ۱.۶ لیتر از توان تولید ۱۰۷ اسب‌بخار و بیشینه گشتاور ۱۵۵ نیوتون بر متر برخوردار است. در هر دو مدل تسمه تایم جای خود را به زنجیر تایم داده تا احتیاج به تعویض این قطعه برای تمام طول عمر این موتور از بین برود. همچنین هر دو به سیستم NVH (کاهنده صدا و لرزش) که توسط پورشه توسعه یافته است، تجهیز شده‌اند. شتاب صفر تا صد مدل B50 تقریبا ۱۲ ثانیه و در مدل B30 تقریبا ۱۵ ثانیه است.

باتوجه‌به ویژگی‌های فنی قابل قبول و تجهیزات رفاهی و آپشن‌های متنوع، در مقایسه با خودروهای این کلاس و در این بازه قیمتی، خرید بسترن گزینه مناسبی می‌تواند باشد.

 بازار خرید و فروش بسترن به‌ خصوص مدل B30 همچنان رونق دارد و اگرچه خرید بسترن صفر از نمایندگی هم‌اکنون مقداری سخت به نظر می‌رسد، اما شما می‌توانید با هزینه کردن مبلغی بین ۱۱۰ میلیون تا ۱۴۵ میلیون یکی از مدل‌های B50 یا B30 مدل ۹۴ تا ۹۷ را بسته به مدل، سال تولید و مقدار کارکرد از سایت دیوار خریداری کنید.