فناوری های دنیای حمل و نقل شخصی 

به راستی چرا اینقدر ما انسان ها تنبل شدیم ؟! 
وقتی سرگذشت زندگی نسل گذشته را مرور می کنیم مواردی ماننده پیاده روی چند ساعته در روز، سوار اتوبوس شدن یا رفتن از این سمت شهر به گوشه دیگر با وسیله دوچرخه تقریبا در تمامی آنها پیدا می شود. اما امروز خیلی از ما برای خریدن نان صبحانه هم از اتومبیل استفاده می کنیم. امروزه در حمل و نقل شهری، مفهوم تازه ای به نام یک کیلومتر آخر به وجود آمده که به قسمت انتهایی سفر از ایستگاه مترو، اتوبوس، تاکسی و... تا مقصد نهایی اشاره می کند. در ادامه این مطلب چند نمونه از بهترین راه حل ها برای این بخش را در اختیار شما قرار داده ایم.

هر چند اگر آنها هم در دسترس نباشند، یک پیاده روی کوتاه می تواند گزینه ای کارآمد و خوب باشد، به شرط آن که دیگر تنبلی را کنار بگذاریم و درک کنیم که این عمل علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، می تواند کمک خوبی به سلامتی ما هم داشته باشد.

ب ام و وارد گود شد و یه نمونه از گجت ساخته شده را در سالن تولید به نمایش گذاشت . خودروساز بزرگ آلمانی به تازگی 7 پیش نمونه از وسیله جدیدی با نام Personal Mover Concept را رونمایی کرده که فعلا برای جابجایی کارمندان در خط تولید به کار میرود را رونمایی کرده است. ساخته جدید با هر سارژ حدود 12 کیلومتر را میتوان طی کرد. علاوه بر خود فرد می تواند قطعات و بارهایی که در کارخانه باید جابجا شوند را هم می تواند به صورت خودکار از نقطه A به نقطه B متنقل کرد.

کف ابعادی برابر با 60 در 40 سانتی متر دارد و به راحتی فرد می تواند روی آن بایستد. دسته کنترلی حدود 110 سانتی متر ارتفاع دارد. به لطف  برخورداری از چهار چرخ فرمان خور مستقل، وسیله جدید می تواند به صورت درجا 360درجه گردش کند. در صورت استفاده از سامانه بازیافت انرژی ترمز مشابه آنچه در ب ام و و i3 شاهد آن بودیم ، دستیابی به برد بیش از 30 کیلومتری چندان دور از انتظار نخواهد بود.

حداکثر سرعت وسیله 25 کیلومتر بر ساعت است اما فعلا به صورت الکترونیکی به 12/5 کیلومتر بر ساعت محدود است . ب ام و از personal Mover Concept به عنوان راه حلی در فضاهای اداری و کارگاهی یاد می کند که در صورت موفقیت آمیز بودن می تواند نسل تازه ای از کارکنان تنبل را برای شرکت ها به ارمغان بیاورد.

همچنین تکنولوژی بنام UrmO گجت جدیدی که برای استفاده افراد برای پیاده روی های کوتاه مورد استفاده می باشد که قابلیت های بهتری دارد. 

وقتی در حالت بسته قرار دارد، مثل یک کیف دستی می توان آن را حمل کرد، موضوعی که با توجه به وزن 6/5 کیلوگرمی آن نباید کار چندان سختی باشد. اما جادوی واقعی زمانی اتفاق می افتد که آن را باز کنیم. 

در این حالت کافی است که روی آن بایستید و با جا به جا کردن نقطه ثقل خود به جلو و عقب وسیله را کنترل کنید. با هر بار شارژ حدود 20 کیلومتر با حداکثر سرعت 15 کیلومتر بر ساعت ( راه رفتن با سرعت تند ) می توانید استفاده کنید. به ادعای سازنده فناوری ، امکان رسیدن به شارژ سریع 80 درصدی تنها در 45 دقیقه با اتصال به پریز به وجود خواهد آمد. 

                          

با توجه به سایز 14 اینچی چرخ،حرکت در گذرگاههای شهری  نباید کار دشواری باشد. هر چند نباید دست انداز و چاله های موجود در معابر مخصوص پیاده ها بیش از حد زیاد باشند.

تنها مسله ی باقی مانده در مورد UrmO قیمت بالای آن است که جلوی تبدیل گشتن آن به یک نمونه همه گیر را سد خواهد کرد. هر چند سازنده اعتقاد دارد در صورت همه گیر شدن این فناوری، امکان کاهش هزینه ها نیز وجود دارد.

قیمت آن : 2353 دلار می باشد.