معرفی جیپ گلادیاتور XMT

جیپ گلادیاتور XMT

فیات کرایسلر با همکاری شرکت نظامی AM General آمریکا، از نسخه‌ی جدید جیپ گلادیاتور XMT رونمایی کرد.

 

چگونگی تولد جیپ گلادیاتور XMT

جیپ برای خدمت به ارتش آمریکا متولد شد و سازندگان آن اکنون با رونمایی از نسخه‌ی کاملاً جدید گلادیاتور XMT، به اصل و ریشه‌ی خود بازمی‌گردند. 

علاقه‌ مندان به خودروهای نظامی، AM General را با خودروی هاموی (Humvee) می‌شناسند. حالا این شرکت با همکاری فیات کرایسلر از خودروی مفهومی و نظامی جیپ گلادیاتور اکستریم (XMT) به‌ عنوان ایده‌ای برای خودروهای تاکتیکی سبک و جدید رونمایی کرد.

نسخه‌ی فعلی این پیکاپ برای کارایی و عملکرد مناسب در ارتباطات نظامی طراحی شده است، اما AM General می‌تواند انواع مختلفی را برای پاسخگویی به نیازهای خاص مشتری از جمله به‌ عنوان وسیله‌ی حمل‌ و نقل یا وظایف فرماندهی و کنترل تولید کند.

خودروی مفهومی جیپ گلادیاتور XMT، اولین حضور خود را در نشست سالانه و نمایشگاه انجمن ارتش ایالات متحده جشن خواهد گرفت.

 

جیپ گلادیاتور XMT

جیپ گلادیاتور XMT

 

اندی هاو، مدیرعامل AM General درباره‌ی این خودرو گفت:

سرمایه‌گذاری جدید فرصتی به ما نشان می‌دهد كه تخصص خود را در زمینه‌ی خودروهای تاكتیكی سبک به نمایش بگذاریم و به فیات کرایسلر كمک كنیم تا موفقیت جهانی گلادیاتور را افزایش دهد و ورود احتمالی‌اش به بازارهای جدید نظامی تسهیل شود.

 

AM General درباره‌ی آنچه انجام می‌دهد تا جیپ گلادیاتور XMT را برای جنگ آماده کند، جزئیات زیادی ارائه نمی‌دهد.

مسئولان این شرکت آمریکایی فقط می‌گویند که برای بهبود قابلیت جیپ و توانمندی حرکت در مسیرهای آف‌رود، قطعات سفارشی و تجاری موجود در سطح نظامی به آن اضافه می‌کنند و شرکت قصد دارد گلادیاتور جدید را با پیشرانه‌ی بنزینی و دیزلی ارائه دهد.

 

جیپ گلادیاتور XMT

 

AM General به روشنی اذعان می‌کند که این خودروی مفهومی هم‌ اکنون فقط برای سنجش علاقه‌ی مشتری و دریافت بازخورد تولید شده است. با این حال AM General آماده است تا در صورت دریافت سفارش، پیکاپ نظامی جیپ گلادیاتور XMT را تا نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۰ راهی بازار کند.

 

جزییات تغییر جیپ گلادیاتور XMT

جزئیات زیادی از این خودروی نظامی در دست نیست، اما تصاویر نشان می‌دهد جیپ گلادیاتور جدید به سپر جلویی بزرگ، محافظ جلو پنجره و وینچ مجهز شده است. از جمله سایر امکانات آن می‌توان به ریل‌های محافظ جانبی و صندلی‌های مخصوص با کمربند سه‌ نقطه‌ای اشاره کرد.

وانت نظامی جدید همچنین دارای آینه‌های جدید است و از رینگ‌های ویژه‌ای بهره می‌برد که در لاستیک‌های بزرگ BFGoodrich قرار گرفته‌اند.

مسئولان فیات کرایسلر اعلام کرده‌اند که قصد دارند نسخه‌ی دیزلی این خودرو را نیز برای مشتریان عرضه کنند؛ قرار است گلادیاتور جدید سال آینده با پیشرانه ۳ لیتری اکو دیزل خورجینی ۶ سیلندر عرضه شود.

آن‌ طور که گفته می‌شود، این پیشرانه ۲۶۰ اسب‌ بخار قدرت و ۵۹۹ نیوتن‌ متر گشتاور تولید می‌کند. همچنین از یک پیشرانه‌ی بنزینی پنتااستار (Pentastar) خورجینی ۶ سیلندر با حجم ۳/۶ لیتر بهره می‌برد.

پیشرانه‌ی بنزینی دارای ۲۸۵ اسب‌بخار قدرت و ۳۵۲ نیوتن‌متر گشتاور است.

تصاویر غیررسمی کمی وجود دارد که نشان می‌دهد جیپ و فیات کرایسلر در حال ساخت نسخه‌ای قدرتمند از گلادیاتور با نام هرکول هستند. شایعات حاکی از تولید پیشرانه‌ای با قدرت تقریبی ۵۰۰ اسب‌بخار برای این مدل است.