پرفروش ترین خودروی تاریخ

کرولا در نسل دهم خود، با ظاهری شبیه به کمری که طرفداران بسیاری در ایران پیدا کرده بود، توانست فروش خوبی را تجربه کند و آخرین نسل کرولا در مدل 2016 که شانس ورود به کشور را یافت نیز این روزها بیش از 300 میلیون تومان قیمت دارد که بین آن و مفهومی که به عنوان خودرویی مردمی یدک می کشد، فاصله انداخته است.

با وجود اینکه چند ماه از معرفی نمونه هاچ بک نسل دوازدهم کرولا می گذرد، تویوتا به معرفی نمونه سدان آن اقدام کرده است. نمونه های سدان تویوتا کرولا تاکنون بیشترین سهم از فروش 46 میلیون دستگاهی این خودرو را داشته اند و تویوتا تصمیم گرفته تا نسل جدید معماری خود را که بیش از این در خودروهایی چون کمری و آوالوان به کار گرفته بود در کرولا نیز اعمال کند.

تغییرات اعمال شده در کرولای 2020 تنها به ساختار بدنه آن محدود نشده و مواردی چون طراحی، مهندسی ، مواد مصرفی و نحوه مونتاژ آن نیز تغییرات قابل توجهی داشته اند. این تغییرات فضای بیشتر و راحت تری در اختیار سرنشینان قرار داده اند و با بهبود خواص آیرودینامیکی، باعث کاهش مصرف پیشرانه آن شده اند. طراحی کرولا 2020 یک به روزسانی اساسی را تجربه کرده اما همچنان رگه هایی از طراحی کمری جدید در آن مشهود است. بدنه کرولا در قسمت های مختلف کمی قد کشیده و شاید کمی زمان لازم باشد تا به این ظاهر جدید عادت کنیم اما خطوط روی کاپوت، رینگ های زیبا، ورودی بزگ هوا در جلو و شیب منحصر به فرد ستون عقب، از کرولا خودرویی هیجان انگیز ساخته اند.

نمای عقب کرولا خصوصیاتی بیش از آن چه از سدان اندازه متوسط توقع دارید را به نمایش می گذارد و این نکته با وجود باله و دیفیوزر جذاب در تیپ های SE و XSE رنگ بیشتری گرفته است. همچنین تویوتا با بازگشت به سنت اتصال چراغ های عقب، به عریض نشان دادن خودرو در این نما کمک کرده است.

طراحی چراغ های جلو توجه تویوتا به جزئیات را نشان داده و قطعات LED آن که به شکل حرف J درآمده، ظاهری آینده نگرانه به کرولا داده اند.سامانه تطبیقی چراغ های جلو در صورت سفارش، پرتوهای عریض تری را در اختیار راننده قرار داده و نور پایین این سامانه با توجه به سرعت خودرو و زاویه فرمان، تغییر جهت خواهد داد.

در مدل 2020 برای اولین بار به رینگ های 18 اینچی مجهز شده است. رینگ های جدید، طراحی منحصر به فرد خود را از یک سری عملیات پیچیده ماشین کاری دریافت کرده و سایه های سیاه رنگ داخل آن، چهره اسپرت تری به این مدل خواهند داد.

مثل همیشه ایمن

تویوتا برای محافظت از سرنشینان و کمک به راننده سامانه های مختلفی را در کرولای 2020 به کاربرده که از آن جمله می توان جلوگیری از تصادف ( PCS ) را نام برد. این سامانه به کمک رادارها و دوربینی که در جلوی اتومبیل تعبیه شده، در صورت تشخیص احتمال برخورد، وظیفه ترمزگیری را بر عهده می گیرد.

سامانه کمکی دیگر، کروز کنترل هوشمند است که با تنظیم هوشمندانه فاصله با خودروهای دیگر، رانندگی را به خصوص در بزرگراه ها راحت تر می کند. این مورد همچنین در سرعت های پایین و در شرایطی که نیاز به ترمزگیری و توقف های متعدد وجود دارد، کاربرد خواهد داشت.

پیشرانه مورد استفاده در تیپ های L , LE, XLE همان نمونه 1/8 لیتری است که در نسل قبلی کرولا نیز وجود داشت و تویوتا با افزودن چند اسب بخار قدرت و بهینه سازی مصرف سوخت، آن را در کرولای 2020 نیز به کار گرفته است.

تیپ های SE و XSE از پیشرانه چهار سیلندر جدید به حجم 2 لیتر بهره می برند. این نمونه سبک و کوچک بوده و ضمن کاهش وزن خودرو به تعادل آن نیز کمک می کند. تزریق مستقیم سوخت و سامانه زمان بندی متغیر سوپاپ ها که بوسیله یک موتور الکتریکی زمان بندی موتور را تغییر میدهد، باعث افزایش کارایی شده اند.

قدرت تولیدی این پیشرانه 169 اسب بخار بوده و قادر است 204 نیوتن متر گشتاور تولید کند. تویوتا با استفاده از فناوری های جدید خود توانسته بازده گرمایی موتور را به 40 درصد برساند. برای کرولا 2020 دو جعبه دنده کاملا جدید در نظر گرفته شده که اولی ضریب متغیر ( CVT ) است که سواری نرم و مصرف بهینه سوخت را برای مالک به ارمغان می آورد و نمونه دوم جعبه دنده 6 سرعته دستی هوشمند IMT است که با قابلیت تنظیم دور بهینه در هنگام تعویض ها، رانندگی با دنده دستی را راحت و لذت بخش تر میکند.