جولان تایرهای قاچاق در بازار

موانع واردات رسمی به نفع سود جویان بازار تمام شد. 

افزایش نرخ ارز، بالا بودن تعرفه ها و هزینه های غیر متعارف واردات رسمی تایرهای سواری،بازار لاستیک های سواری وارداتی را به جولانگاهی برای کالاهای قاچاق تبدیل کرده است.

بررسی‌های میدانی از بازار تایر حکایت از ورود حجم بالای تایر رادیال‌ سواری به‌ ویژه در سایزهای رینگ 16به بالا در قالب کالای قاچاق دارد. این سایز از تایرها که امکان تولید آنها نیز توسط تایرسازان داخلی وجود ندارد به‌ دلیل بالا بودن هزینه واردات رسمی، ‌جذابیت خود را برای تجار و واردکنندگان از دست داده‌اند و به‌ همین دلیل بازار در انحصار واردکنندگان غیرمجاز قرار گرفته است.

تفاوت صددرصدی قیمت ارز نیمایی با ارز دولتی و عدم تامین به‌ موقع و کافی ارز در سامانه نیما باعث شده است تجار رسمی برای واردات تایرهای سواری به‌ صورت رسمی با مشکل مواجه شوند. این مشکل وقتی در کنار تعرفه 40درصدی واردات تایرهای سواری قرار می‌گیرد، ‌کمتر واردکننده رسمی را مجاب به واردات این دسته از تایرها به کشور می‌کند. تا جایی‌که باعث شد درصورت اقدام به واردات سایزهای پرمصرف‌تایرهای خارجی در مقایسه با ایرانی‌ها تفاوت قیمتی 80درصدی داشته باشند و بازار کشش مناسبی برای کالاهای وارداتی نداشته باشد.

چنین شرایطی اگر چه کار را برای واردکنندگان رسمی کمی سخت کرده اما برای قاچاقچی‌های بازار تایر فرصت مناسبی را به منظور واردات غیررسمی و فروش تایرهای خارجی ایجاد کرده است.

واردکنندگان رسمی که با احتساب 40درصد عوارض گمرکی و مالیات‌ بر ارزش افزوده، تایر را با هزینه‌ای تقریبا 55درصدی به کشور وارد می‌کردند، در شرایط فعلی تمایلی به سرمایه‌گذاری در این بخش ندارند و همین موضوع باعث شده است قاچاق تایر با هزینه‌های حداکثر 20درصدی به کشور وارد شود.

به‌ گفته منابع آگاه درحال‌ حاضر بیش‌ از 80درصد از تایرهای قاچاق در بخش رادیال سواری از مرز عراق و کردستان وارد کشور شده و بخش کوچکی از این محموله‌ها نیز از طریق ته‌لنجی و مرزهای جنوبی وارد کشور می‌شود. در بین برندهای قاچاق‌شده به ایران اکثر تایرهای کره‌ای،‌ ژاپنی و حتی میشلن فرانسه نیز به چشم می‌خورد که با قیمتی به‌ مراتب کمتر از کالاهای وارد شده به‌ صورت رسمی در بازار به فروش می‌رسند. 

چنین پدیده‌ای اگر چه دسترسی مصرف‌کننده نهایی به کالای باکیفیت خارجی را در شرایط فعلی به‌دلیل مشکلات ایجاد شده بر سر واردات رسمی تسهیل می‌کند ‌اما مشکلات بسیاری را نیز در آینده رقم خواهد زد. از حمل‌ و نقل غیر استاندارد تایر تا زمان رسیدن به بازار و انبارداری نامناسب تا نبود تعهد برای ارائه خدمات پس‌از فروش مناسب که در آینده باعث بروز مشکلات بسیاری در بازار خواهد شد.

در این شرایط که تولیدکنندگان داخلی به‌دلیل کمبود مواد اولیه قادر به تولید با تمام ظرفیت نیستند و از طرفی هنوز برای تولید تایر مورد نیاز رینگ‌های 16به بالا برنامه‌ریزی نکرده‌اند، عدم برنامه‌ریزی دقیق دولت برای تامین این بخش از نیاز بازار تنها به کسب‌ و کار قاچاقچی‌ها دامن می‌زند و سود کلانی را سرازیر جیب واردکنندگان غیررسمی می‌کند.