رونمایی از اگزوزهای نمایشی در ژنو!

در سال‌های ابتدایی طراحی خودروها، احتمالاً خروجی‌های اگزوز نقش چندانی در زیبایی این چهار چرخ‌ها نداشته‌اند؛ اما این روزها اوضاع کاملاً متفاوت بوده و خودروسازان تلاش می‌کنند با یک طراحی جذاب و هیجان‌انگیز بر زیبایی محصولات خود افزوده و در عین‌ حال بر قدرت بالای خودروهای خود تأکید کنند.

حضور پر رنگ اگزوزهای نمایشی در ژنو!

این رویه امروز هم ادامه دارد اما به نظر می‌رسد برخی خودروسازان روش متفاوتی را نیز در پیش گرفته‌اند. برای مثال مرسدس-ای ام جی GT 63 S را در نظر بگیرید. نگاهی سریع به سپر عقب این خودرو نشان‌ دهنده‌ی سیستم اگزوزی با چهار خروجی است اما بررسی دقیق‌تر خروجی‌های اگزوز نشان می‌دهد که آن‌ها واقعی نبوده و در واقع پوشش خروجی اگزوز دوگانه هستند.

AMG GT R رودستر از اگزوزهای نمایشی

GT 63 S تنها محصول مرسدس نیست که این راه را طی کرده چرا که AMG GT R رودستر نیز ظاهراً یک خروجی اگزوز مرکزی بزرگ دارد اما باز هم وقتی در این بخش دقیق شویم دو خروجی اگزوز سنتی اضافی را نیز در طرفین سپر خواهیم دید که سنخیتی با خروجی اگزوز مرکزی ندارند.

از اگزوزهای نمایشی فولکس واگن گلف

البته نمونه‌ های بدتری نیز وجود دارند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به فولکس‌ واگن گلف اشاره کرد که سیستم اگزوز دو گانه‌ی غیر واقعی آن به شدت توی ذوق می‌زند. در واقع خروجی‌های اگزوز طراحی شده برای این خودرو چیزی جز پلاستیک مشکی و تریم کرومی دور آن نیستند. اگر چه از فاصله‌ی دورتر این طراحی خوب به نظر می‌رسد اما اگزوز واقعی به‌ صورت ساده در سمت چپ سپر جای گرفته است.

این طراحی در بسیاری از محصولات فولکس‌ واگن دیده می‌شود و از دیگر خودروهایی که این روش را بکار گرفته‌اند می‌توان آرتئون، پاسات و تیگوان آل اسپیس را نام برد. حتی آئودی Q5 نیز از این روش پیروی کرده است.

اگرچه استفاده از خروجی‌های اگزوز غیر واقعی و نمایشی یا به قول برخی از دوستان تقلبی رویه‌ی جدیدی نیست اما شاید در آینده خودروسازان کمتر از این روش استفاده کنند. تعدادی از خودروسازان در حال کار روی محصولات الکتریکی هستند و این خودروها اصلاً نیازی به خروجی اگزوز واقعی یا غیرواقعی ندارند.

در تصاویر زیر می‌توانید دیگر خودروهای حاضر در نمایشگاه ژنو که از خروجی‌ های اگزوز غیر واقعی استفاده می‌کنند را مشاهده کنید.