نگاهی به BMW آلپینا B5 مدل 2019

آلپینا B5 نسخه‌ای تیونینگ‌ شده و ارتقا یافته از بی‌ام‌و سری ۵ به‌ شمار می‌آید. این نسخه محصول شرکت آلپینا است.

آلیپنا نمونه‌ای مناسب برای تیونری موفق است و محصولات آن با محصولات بخش M پاوربی‌ام‌و رقابت می‌کنند. یکی از مدل‌های جدید آلپینا مدل B5 است که براساس بی‌ام‌و سری ۵ کد 550i ساخته شده؛ اما خودرویی کاملا متفاوت با بی‌ام‌و استاندارد است.

در ابتدا، تغییرات ظاهری این خودرو جلب توجه می‌کند. رینگ‌های معروف آلپینا و کیت بدنه‌ی اختصاصی که ظاهری کاملا متمایز از محصول استاندارد دارند، آن‌ قدر نمای سری ۵ را تغییر داده که به آلپینا این حق را بدهیم نشان خود را جایگزین نشان بی‌ام‌و کند.

درون کابین B5 اصلی‌ترین تغییر در مقایسه‌ با مدل استاندارد که توجه شما را جلب خواهد کرد، «پشت‌‌ آمپرهای آبی‌رنگ» متفاوت این خودرو است. ازنظر فضای داخلی، اتاق سری ۵ برای ۴ سرنشین بزرگ‌سال فضای کافی دارد. صندلی های عقبی نیز ازنظر کیفیت و راحتی مشابه صندلی‌های جلویی هستند. فضای صندوق نیز در سطح مطلوبی قرار دارد و به‌ گفته‌ی بی‌ام‌و، ۵۳۰ لیتر است. شایان ذکر است صندوق‌ عقب این خودرو به‌ صورت برقی باز و بسته می‌شود.

پیشرانه

بی‌ام‌و 550i زیر کاپوت خود از پیشرانه‌ی V8 تویین‌ توربو بنزینی با حجم ۴.۴ لیتر استفاده می‌کند که قدرتش ۴۵۵ اسب‌ بخار و گشتاورش ۶۵۰ نیوتون‌ متر است. با وجود این در مدل B5، آلپینا ورودی‌های هوا و توربو شارژرها را تغییراتی داده است و بدین‌ترتیب، این پیشرانه در B5 می‌تواند ۶۰۰ اسب‌ بخار قدرت و ۸۰۰ نیوتون‌ متر گشتاور تولید کند. در‌ مقایسه‌ با مدل M5 که آن نیز از پیشرانه‌ی ۴.۴ لیتری V8 استفاده می‌کند، آلپینا ۵۰ نیوتون‌ متر گشتاور بیشتری دارد.

یکی از مزایای در خور توجه پیشرانه‌ی B5 دردسترس‌ بودن گشتاور آن در بازه‌ی زیادی از دور موتور است؛ به‌ گونه‌ای که هر زمان بخواهید سرعت را افزایش دهید، این کار به‌ آسانی انجام خواهد شد. سیستم چهار چرخ محرک در کنار لاستیک‌های پیرلی P Zero که ابعاد آن‌ها در جلو ۳۵.۲۵۵ و در عقب ۳۰.۲۹۵ است، چسبندگی مناسبی به‌ ارمغان می‌آورند. آلپینا B5 می‌تواند در ۳.۵ ثانیه از سرعت صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند و حداکثر سرعتش بیش از ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت است.

خودروی همه فن حریف آلپینا B5

آلپینا B5 را باید خودرویی همه‌ فن‌ حریف به‌ حساب آورد؛ چون درعین اینکه توانایی‌ های حرکتی در حد سوپر اسپرت را به‌ نمایش می‌گذارد × با قرار دادن حالت رانندگی روی کامفورت نیز روی دیگر خود را نشان می‌دهد و به سدانی لوکس تبدیل می‌شود. سواری B5 در حالت کامفورت به‌حدی لذت‌بخش است که می‌توانید به‌صورت روزمره نیز آن را استفاده کنید.

دیگر قسمت جذاب B5 سیستم اگزوز اسپرت آن است. این سیستم اگزوز صدایی بسیار قدرتمند و جذاب تولید می‌کند و در عین‌ حال در حالت کامفورت و در دورهای پایین، کاملا بی‌ سر و صدا است.

رانندگی

آلپینا B5 واقعا خودرویی با دو شخصیت متفاوت است؛ یعنی بسته به سرعتی که با آن رانندگی کنید، شخصیت و عملکردی متفاوت از خود نشان می‌دهد. این، یعنی آلپینا به‌ همان اندازه که به‌ راحتی خودرو اهمیت می‌دهد، به توانایی‌ های حرکتی آن نیز اهمیت داده است.

به‌ دلیل ویژگی‌های مذکور می‌توان B5 را خودرویی راحت‌تر از M5 دانست؛ زیرا M5 خودرویی صرفا اسپرت است. درضمن، هر زمان لازم باشد، B5 می‌تواند پا‌ به پای M5 در پیست مسابقه حرکت کند. افزون‌ بر این، B5 در‌ مقایسه‌ با M5 زیر سپر بزرگ‌تر و ارتفاع کمتری دارد: به‌ همین‌ دلیل، در مواجه با شیب‌ها و دست‌ اندازها همانند خودروهای سوپر اسپرت باید احتیاط بیشتری کنید. آلپینا B5 نیز مانند هر سری ۵ دیگر، از نظر امکانات ایمنی خودرویی کامل است و چیزی کم ندارد.

نتیجه‌ گیری

بسیاری از افراد در نگاه اول، ممکن است B5 را نپسندند و طراحی آن نیز در‌ مقایسه‌ با M5 کمی قدیمی‌تر و کلاسیک‌تر جلوه می‌کند؛ اما این مدل بی‌ام‌و به‌ شدت ارتقا یافته است. اگر با آن رانندگی کنید، متوجه خواهید شد توانسته به بهترین شکل ممکن توانایی اسپرتی را با راحتی خودرویی لوکس تلفیق کند. در مقایسه‌ی B5 با M5، اگر استفاده‌ی روزمره مد نظرتان باشد، بدون شک B5 انتخاب بهتری است. اصلی‌ترین رقبای این خودرو بی‌ام‌و M5 و مرسدس بنز E63 AMG و پورشه پانامرا هستند.

آلپینا B5 با قیمت ۲۱۰,۰۰۰ دلار به بازار عرضه می‌شود که ۱۹,۹۰۰ دلار از M5 Competition ارزان‌تر است. همچنین، این مدل ۵ سال ضمانت دارد که سرویس‌های بی‌ام‌و را نیز شامل می‌شود.