از آنجایی که نرخ ارز همچنان در تلاطم است و خرید خودروهای وارداتی از قدرت مردم خارج می شود، احتمال میرود خودرویی روسی در ایران حضور پیدا کند. در مطلب امروز درباره حضور احتمالی خودرو لادای روسی در ایران برایتان می نویسیم.

حضور احتمالی خودرو لادای روسی در ایران

آشنایی با لادای روسی 

احتمال واردات و حتی مونتاژ محصولات لادا در کشورمان وجود دارد. این برند روسی می‌تواند با مدل‌های متنوع و ارزان‌ قیمتش در بازار ایران نقش مهمی ایفا کند.

با توجه‌ به افزایش نرخ ارز و کاهش قدرت خرید عامه‌ی مردم، قیمت بسیاری از خودروهای محبوب وارداتی فراتر از انتظار است. با وضعیت امروزی، حتی اگر خودروهای کره‌ای و ژاپنی طبق تعرفه‌های مصوب سال‌های گذشته وارد شوند، با احتساب دلار ۱۳,۰۰۰ تومانی و هزینه‌های مربوط‌به مالیات و ترخیص گمرک، به تغییر در بازار خودروِ ایران منجر نخواهد شد.

اگر حداقل قیمت برای مدل‌های ساخت تویوتا، نیسان، میتسوبیشی، هیوندای و کیا را ۲۰,۰۰۰ دلار در نظر بگیریم، واردات قانونی آن‌ها به‌ علاوه‌ی تعرفه‌های مرتبط، بیش از ۵۰۰ میلیون تومان هزینه خواهد داشت. در سمت دیگر ماجرا، خودروهای چینی با کیفیت از برندهای شناخته‌ شده‌ نیز عموما بیش از ۱۰,۰۰۰ دلار قیمت دارند و پس از ورود به ایران، کمتر از ۲۰۰ میلیون تا ۲۵۰ میلیون تومان فروخته نخواهند شد. هنگام نگارش این مطلب، سدان‌های ساخت داخل، مثل پژو پارس و سمند نیز، بیش از ۸۰ میلیون در بازار آزاد قیمت دارند.

خودروسازی لادا برندی نا آشنا و جدید

خودروسازی لادا برندی نا آشنا و جدید برای مردم ایران نیست. این شرکت سال ۱۹۷۰ آغاز‌ به‌ کار کرد تا تولید کننده‌ی خودروهای ارزان‌ قیمت و کم‌ استهلاک برای مردم روسیه باشد. اواخر دهه‌ی ۱۹۶۰، گروه فیات ایتالیا با همکاری سرمایه‌ گذارانی از دولت وقت روسیه سنگ بنای لادا را در شهر تولیاتی گذاشتند.

اولین خودروِ لادا «واز ۲۱۰۱» نام داشت و بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۸ تولید شد. این محصول براساس پلتفرم و تجهیزات فنی فیات ۱۲۴ ساخته شد که سال ۱۹۶۷، یکی از خودروهای پرفروش اروپا بود. دومین محصول لادا «واز ۲۱۰۵» نام گرفت که به اسم ریوا (Riva) مشهور شد و در سال‌های دهه‌ی ۱۳۵۰، با نسخه‌ای موسوم به لادا 1500 در بازار ایران هم عرضه شد.

ریوا مشهورترین خودروِ لادا در سطح جهانی است و علاوه‌ بر روسیه، بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۵ در مصر تولید می‌شد. این محصول پس از فولکس قورباغه‌ای (بیتل) و فورد T، پرفروش‌ترین پلتفرم خودرویی دنیا در تاریخ است و همچنین، پس از فولکس واگن تایپ ۲ (فولکس کاروان) و هندوستان آمباسادور، رکورد دار طولانی‌ ترین مدت حضور در خط‌ تولید محسوب می‌شود.

در حال‌ حاضر، خودروسازی لادا در مالکیت رنو فرانسه فعالیت می‌کند. با توجه‌ به اینکه برند داچیای رومانی هم زیر مجموعه‌ی رنو است، بسیاری از محصولات امروزی لادا از نظر پلتفرم و تجهزات فنی به داچیا وابسته هستند. این موضوع می‌تواند نکته‌ای مهم و البته جذاب برای خودروسازان ایرانی باشد تا با کمترین هزینه‌ی زمانی و اقتصادی، خودروهای لادا را جایگزین تندر۹۰ و ساندرو در خطوط تولید کنند.

سدان های وستا و گرانتا لادای روسی 

در سال ۲۰۱۹، ۵ محصول مختلف در خط‌ تولید لادا دیده می‌شوند که شامل سدان‌های وستا (Vesta) و گرانتا (Geranta) و کراس‌ اورهای ایکس‌ری (Xray) و نیوا ۴در۴ (۴x۴) و ون لارگوس هستند. تمامی خودروهای لادا بدون پیشرانه‌ی توربو شارژ تولید می‌شوند و فقط نسخه‌های مختلف از مدل ۴x۴ به سیستم دو دیفرانسیل مجهز هستند.

همچنین، مدل‌‌های اتوماتیک عموما از جعبه‌ دنده‌های ارزان‌ قیمت دستی خودکار (Automatic Manual Transmission: AMT) استفاده می‌کنند که متفاوت از جعبه‌ دنده‌های اتوماتیک در خودروهای مدرن امروزی است. جعبه‌دنده‌های AMT که با نام‌های دستی خودکار یا دستی اتوماتیک نیز شناخته می‌شوند، در واقع همان جعبه‌دنده‌ی دستی هستند که با تجهیزی اضافی، عمل تعویض دنده در آن‌ها بدون دخالت راننده انجام می‌شود و البته پدال کلاچ ندارند.

در ادامه‌ی مطلب، برای آشنایی خوانندگان محترم تصاویر مدل‌های مختلفی آورده شده که البته، هر کدام از آن‌ها ممکن است با پیشرانه‌های متنوع همراه شوند. اعداد مربوط‌ به ستون قیمت احتمالی در ایران، براساس حدس و تجربیات نویسنده‌ با توجه‌ به دلار ۱۳,۰۰۰ تومانی در بازار آزاد و فرض بر مونتاژ خودروهای لادا در داخل کشور محاسبه‌ شده‌اند و غیر واقعی هستند.

لادا وستا

پر فروشترین مدل لادای روسی وستا

وستا پر فروش‌ترین مدل لادا در روسیه و کشورهای شرق اروپا است. این محصول علاوه‌ بر سدان، با تیپ بدنه‌ی پنج‌در (Station Wagon :SW) نیز عرضه می‌شود. نسخه‌ی پنج‌ در کراس (Vesta SW Cross) فنربندی بلندتری در مقایسه‌ با دیگر مدل‌های وستا دارد و حتی در‌مقایسه‌ با تویوتا راو۴، ارتفاع کف از سطح بیشتری فراهم می‌کند. وستا سدان از سال ۲۰۱۵ تولید می‌شود و سال گذشته، پر فروش‌ترین خودروِ بازار روسیه بوده است. پلتفرم و پیشرانه‌ی وستا را مهندسان لادا در سال ۲۰۱۴ معرفی کردند. بسیاری از تجهیزات فنی، مثل سیستم فنربندی و فرمان این خودرو، با نسل جدید رنو مگان مشترک است.

دو نوع پیشرانه برای لادا وستا ارائه می‌شود. مدل استاندارد مشابه تندر۹۰ و ساندرو، به پیشرانه‌ی ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی مجهز است که قدرت ۱۰۶ اسب‌ بخار در ۵,۸۰۰ دوربر دقیقه و گشتاور ۱۴۵ نیوتن‌ متر از ۴،۲۰۰ دور‌ برد قیقه تولید می‌کند. این خودرو با وزن خالص ۱,۲۳۰ تا ۱,۳۸۰ کیلوگرم در تیپ‌های مجهز به جعبه‌ دنده ۵ دنده‌ی دستی یا ۵ دنده‌ی اتوماتیک دستی (AMT)، به‌ ترتیب ۱۱.۵ و ۱۴ ثانیه بعد از شروع حرکت، به سرعت ۱۰۰ کیلومتر‌ بر ساعت می‌رسد. میانگین مصرف سوخت لادا وستا ۱,۶۰۰، حدود ۶.۵ تا ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر عنوان شده و هنگام رانندگی با سرعت ثابت در بزرگ‌ راه، حداقل مصرف سوخت ۵.۵ لیتر بنزین در ۱۰۰ کیلومتر خواهد داشت. نهایت سرعت این خودرو ۱۷۵ کیلومتر بر ساعت است.

مشخصات لادا وستا 

لادا وستا در نسخه‌های مجهز به پیشرانه‌ی ۱.۸ لیتری نیز تولید می‌شود. این مدل با قدرت ۱۲۲ اسب‌ بخار در ۵,۹۰۰ دور‌ بر دقیقه و نهایت گشتاور ۱۷۰ نیوتن‌متر از ۳,۷۰۰ دوربر دقیقه، صرفا همراه جعبه‌ دنده اتوماتیک ۵ سرعته عرضه می‌شود. وستا ۱,۸۰۰ در زمان ۱۲ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و نهایت سرعتش ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت است. میانگین مصرف سوخت این مدل هم، ۷ تا ۷.۵ لیتر بنزین در ۱۰۰ کیلومتر است.

لادا وستا، با مدل پایه‌ی گازسوز (CNG) هم عرضه می‎شود. این خودرو از پیشرانه‌ی ۱.۶ لیتر و تجهیزات فنی مشابه وستا ۱,۶۰۰ استاندارد و مخزن گاز ۹۰ لیتر بهره می‌برد. آمار مصرف سوخت و عملکرد وستا CNG تفاوت چندانی با نسخه‌ی تک‌ سوز بنزینی ندارد.

گرانترین و پر فروش ترین مدل لادای روسی

گران‌ ترین نسخه از پر فروش‌ ترین مدل لادا، وستا اسپرت نام دارد. این خودرو با تیپ بدنه‌ی سدان، به پیشرانه‌ی ۱.۸ لیتری مجهز است؛ اما قدرت درخور توجه ۱۴۵ اسب‌ بخار و گشتاور ۱۸۴ نیوتن‌متر تولید می‌کند. وستا اسپرت می‌تواند در زمانی کمتر از ۱۰ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد و نهایت سرعتش روی ۱۹۵ کیلومتر بر ساعت محدود شده است. میانگین مصرف سوخت این مدل ۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است.

حدود قیمت لادا وستا برای مدل ۱.۶ لیتری سدان همراه‌ با جعبه‌ دنده‌ی دستی ۵ سرعته، ۵۵۵,۰۰۰ روبل (معادل ۸,۵۰۰ دلار آمریکا) است. با‌ این‌ حساب، بعید به‌ نظر می‌رسد نسخه‌ی مونتاژ ایران وستا کمتر از ۱۵۰ میلیون‌ تومان قیمت‌گذاری شود. درادامه‌، فهرست قیمت نسخه‌های مختلف وستا در بازار روسیه و قیمت احتمالی آن‌ها در بازار ایران را مشاهده می‌کنید.

لادا وستا قیمت در روسیه (روبل) قیمت احتمالی در ایران (تومان)

لادا وستا   قیمت در روسیه (روبل)       قیمت احتمالی در ایران (تومان)    
سدان            ۵۵۵,۰۰۰                         ۱۵۰ میلیون    
کراس            ۷۵۴,۰۰۰                         ۱۹۰ میلیون
استیشن            ۶۳۴,۰۰۰                          ۱۷۵ میلیون
استیشن کراس            ۷۳۴,۰۰۰                         ۱۹۰ میلیون
سدان دوگانه‌سوز            ۶۵۵,۰۰۰                         ۱۸۰ میلیون
اسپرت            ۱,۰۰۰,۰۰۰                        ۲۶۰ میلیون

لادا گرانتا

لادا گرانتا ارزان ترین مدل لادای روسی

لادا گرانتا ارزان‌ ترین محصول در سبد خودروساز روسی است. گرانتا با ابعادی کوچک‌تر از وستا و بسیار نزدیک به تندر۹۰ عرضه می‌‌شود. این خودرو سال ۲۰۱۲ تولید شد و امسال، تغییر چهره‌ی جزئی تجربه کرد تا بیش‌از پیش، شبیه به وستا شود. گرانتا بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵، پرفروش‌ترین خودروِ روسیه بوده است. گرانتا با سه نوع پیشرانه‌ی ۱.۶ عرضه می‌شود که همگی قدرت و گشتاور متفاوت دارند. لادا گرانتا در تیپ بدنه‌های سدان، هاچبک، استیشن واگن (SW) و لیفت‌بک عرضه می‌شود.

مدل پایه با حجم موتور ۱.۶ لیتر و ۸ سوپاپ، قدرت ۸۷ اسب‌ بخار و گشتاور ۱۴۰ نیوتن‌ متر تولید می‌کند. این خودرو به‌ لطف وزن خالص ۱,۰۷۵ کیلوگرم و جعبه‌دنده‌ی ۵ سرعته‌ی دستی در زمان ۱۱.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و نهایت سرعتش ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود. میانگین مصرف سوخت ارزان‌ ترین نسخه‌ی لادا گرانتا، ۶.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود.

گرانتا با پیشرانه‌ی ۱.۶ لیتری ۱۶ سوپاپ، مشابه مدل پایه‌ی وستا نیز تولید می‌شود. این خودرو از قدرت ۱۰۶ اسب‌بخار و گشتاور ۱۴۵ نیوتن‌ متر برخوردار است. به‌دلیل وزن بیشتر و استفاده از جعبه‌دنده‌ی اتوماتیک دستی (AMT) صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را در ۱۲ ثانیه طی می‌کند و نهایت سرعتش روی ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت محدود شده است. میانگین مصرف سوخت این مدل ۶.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود.

لادا گرانتا با جعبه‌ دنده‌ی اتوماتیک ۴ سرعته و موتور ۱.۶ لیتری ۱۶ سوپاپ نیز تولید می‌شود تا قدرت ۹۸ اسب‌ بخار و گشتاور ۱۴۵ نیوتن‌ متر داشته باشد. سرعت‌ گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت این مدل ۱۳ ثانیه و نهایت سرعتش ۱۷۵ کیلومتر بر ساعت و میانگین مصرف سوخت آن ۷.۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر اعلام شده است.

     لادا گرانتا          قیمت در روسیه (روبل)         قیمت احتمالی در ایران (تومان)   
سدان ۴۱۵,۰۰۰ ۱۰۰ میلیون
لیفت‌بک ۴۳۲,۰۰۰ ۱۱۰ میلیون
هاچبک ۴۳۲,۰۰۰ ۱۱۰ میلیون
SW ۴۴۲,۰۰۰ ۱۲۰ میلیون

لادا ایکس‌ری

لادا ایکس‌ری محصولی هاچبک در نسخه‌ های استاندارد و کراس است که از نظر ظاهری و فنی، مشابه ساندرو و ساندرو استپ‌ وی به‌ نظر می‌رسد. این خودرو از پیشرانه و پلتفرم نسل جدید رنو (داچیا) سیمبل و ساندرو استفاده می‌کند.

ایکس‌ری ۱,۶۰۰ با جعبه‌ دنده‌ی دستی ۵ سرعته‌ عرضه می‎شود تا قدرت ۱۰۶ اسب‌ بخار و گشتاور ۱۴۵ نیوتن‌ متر داشته باشد. این مدل با میانگین مصرف سوخت ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، ۱۲ ثانیه پس از شروع حرکت به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و نهایت سرعتش ۱۷۵ کیلومتر بر ساعت است.

مینی کراس‌اور لادا ایکس‌ ری، با پیشرانه‌ی ۱.۸ لیتری و جعبه‌دنده‌های دستی یا اتوماتیک دستی ۵ سرعته تولید می‌شود. این مدل با قدرت ۱۲۲ اسب‌ب خار در ۵,۹۰۰ دور بر دقیقه و نهایت گشتاور ۱۷۰ نیوتن‌متر از ۳,۷۰۰ دور بر دقیقه در روسیه عرضه می‌شود. مدل دنده‌ دستی و اتوماتیک دستی به‌ ترتیب در زمان‌های ۱۰.۵ و ۱۲.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسند و نهایت سرعتشان ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت است. میانگین مصرف سوخت ایکس‌ری ۱,۸۰۰ حدود ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است.

   لادا ایکس‌ری       قیمت در روسیه (روبل)       قیمت احتمالی در ایران (تومان)   
استاندارد ۵۶۰,۰۰۰ ۱۵۰ میلیون
هاچبک ۷۰۵,۰۰۰ ۱۷۰ میلیون

لادا نیوا 4x4

برای علاقه‌ مندان طبیعت‌ گردی و سفرهای خارج جاده در روسیه، لادا نیوا جذابیت زیادی دارد. این کراس‌اور با ظاهری بسیار شبیه به فورد برونکو کلاسیک مدل ۱۹۶۵، سال ۱۹۷۱ معرفی شد. لادا نیوا در روسیه و بسیاری از کشورهای شرق اروپا، حتی در معدود نسخه‌ها‌ی قدیمی تک‌ دیفرانسیل هم با نام لادا ۴در۴ یا ۴x۴ شهرت دارد.

کامل‌ترین نسخه از لادا نیوا «برونتو» نام دارد؛ هرچند ازنظر ابعاد بدنه بسیار کوچک‌تر از فورد برونکو است و از پیشرانه‌ی کم‌ حجم استفاده می‌کند. این خودرو فقط با یک نوع قوای فنی و صرفا همراه جعبه‌ دنده‌ی دستی ۵ سرعته عرضه می‌شود؛ اما می‌تواند بدنه‌ی سه‌در یا پنج‌ در داشته باشد. در روسیه، مجموعه‌ی متنوعی از امکانات اضافی برای سفرهای خارج از جاده (Off-Road) برای خریدار لادا نیوا آماده‌ی سفارش است.

تنها پیشرانه‌ی موجود برای این خودرو، ۴ سیلندر ۱.۷ لیتری ۸ سوپاپ است. در کمال تعجب، این پیشرانه فقط ۸۳ اسب‌بخار قدرت و ۱۲۹ نیوتن‌متر گشتاور دارد. در مدل‌های مختلف، وزن خالص لادا نیوا بین ۱,۲۵۰ تا ۱,۳۵۰ کیلوگرم است و در زمانی حدود ۱۷ تا ۱۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتربرساعت می‌رسد. نهایت سرعت این خودرو ۱۳۵ کیلومتربرساعت ذکر شده و میانگین مصرف سوخت آن ۱۰ تا ۱۲ لیتر بنزین در ۱۰۰ کیلومتر است.

   لادا نیوا 4x4       قیمت در روسیه (روبل)      قیمت احتمالی در ایران (تومان)  
سه‌ در ۴۸۹,۰۰۰ ۱۳۰ میلیون
سه‌ در اوربان ۵۵۲,۰۰۰ ۱۴۰ میلیون
پنج‌ در ۵۵۸,۰۰۰ ۱۴۰ میلیون
پنج‌ در اوربان ۶۲۱,۰۰۰ ۱۶۰ میلیون
برونتو ۶۹۳,۰۰۰ ۱۸۰ میلیون